Państwowa Inspekcja Pracy przygotowuje się do obchodów stulecia działalności. Z tego powodu w Kielcach gościł Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Jak mówi, inspekcja włącza się także w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa uformował 3 stycznia 1919 roku naszą instytucję. Wypełniamy zleconą misję, współpracując z administracją rządową i samorządową – uważa.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że współpraca urzędu z PIP układa się bardzo dobrze. Dodaje, że do instytucji wpływa coraz więcej wniosków o pozwolenia na pracę dla cudzoziemców. – To dla nas wyzwanie. W minionym roku, w porównaniu z 2016 było aż 82% więcej wniosków o pozwolenie na pracę. Natomiast o pobyt czasowy odnotowaliśmy wzrost o 23% – wymienia Agata Wojtyszek.
Poseł PiS Maria Zuba pełni rolę sekretarza w Radzie Ochronie Pracy, czyli instytucji nadzorującej Państwową Inspekcję Pracy. Jak mówi, z rynku pracy znikają zagrożenia, których kiedyś nie dało się zniwelować. – Niestety pojawiają się nowe. Zadaniem PIP i Rady Ochrony Pracy jest definiowanie tych zagrożeń i przeciwdziałanie im – dodaje parlamentarzystka.
Senator PiS Krzysztof Słoń uważa, że zadania, które współcześnie stoją przed Państwową Inspekcją Pracy są trudne. Parlamentarzysta podkreśla, że do kraju przybywa coraz więcej cudzoziemców. – Mam nadzieję, że PIP podoła stającym przed nią oczekiwaniom – dodaje parlamentarzysta.
Cykl konferencji dotyczących działalności PIP odbywa się w każdym województwie w kraju. W trakcie spotkań przybliżana jest historia instytucji oraz to, jak zmieniała się przez lata.