O profilaktyce raka nerki, przyczynach, objawach i sposobach jego leczenia rozmawiano w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. To stosunkowo rzadka choroba i stanowi 3% ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe.
Rak nerki występuje głównie u mężczyzn. Główna grupa ryzyka dotyczy mężczyzn po 45 roku życia, a kobiet między 55, a 74 rokiem życia. W Polsce jest około 1500 zachorowań u panów i około 900 u pań.
Jak informuje dr Paweł Orłowski z Kliniki Urologii w ŚCO, nadal nie wiadomo co jest przyczyną występowania tego nowotworu.
– Te zagadnienia są w dalszym ciągu przedmiotem badań. Najczęściej to w genach zawarte są te wszystkie zmiany. Trwają natomiast cały czas badania, żeby dowiedzieć się, na którym etapie tej transformacji dochodzi w genach do jakiegoś błędu i powstania zmian, które w konsekwencji prowadzą do powstania guza – dodaje dr Paweł Orłowski.
Do czynników ryzyka wystąpienia raka nerki należy palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne, otyłość, nadciśnienie i kamica nerkowa. Natomiast objawami choroby są krwiomocz, wyczuwalny guz w okolicy lędźwiowej i bóle. Jak dodaje dr Paweł Orłowski, rak nerki to choroba, która bardzo długo może nie dawać żadnych objawów, wyleczyć ją można tylko chirurgicznie.
– To jest pierwszy sposób postępowania, ale często też i jedyny. Jeśli guz jest na tyle mały, to go usuwamy. Natomiast jeśli jest większy, to czasem trzeba usunąć go wraz z nerką - wyjaśnia dr Paweł Orłowski.
Spotkanie profilaktyczne na temat nowotworu nerki zorganizowało Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.