Z dr Piotrem Nierodą, specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej, proktologiem, zastępcą ordynatora oddziału chirurgii Szpitala Kieleckiego rozmawialiśmy na temat diagnostyki w chirurgii ogólnej, czyli m.in. o badaniach, które pozwalają wykryć choroby przewodu pokarmowego.
– Panie doktorze, jakie badania pozwalają wykryć bądź wykluczyć choroby układu pokarmowego?
Te badania, to m.in. gastroskopia, kolonoskopia, rezonans oraz nowość – kapsułka endoskopowa.
– Na czym polega gastroskopia?
To najbardziej popularne badanie w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego. Obecnie średnica endoskopów, które wprowadzamy do wnętrza ciała pacjenta jest bardzo mała. Towarzyszy temu z pewnością pewien dyskomfort, ale z pewnością dużo mniejszy niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Badanie polega na wprowadzeniu przez przełyk do żołądka specjalnej rurki z podaniem do tego żołądka powietrza, tak by go trochę rozpompować. To pozwala obejrzeć błonę śluzową. Podczas takiego badania pacjent jest świadomy, ale czasami stosujemy sedację (częściowe znieczulenie). Pacjent przed takim badaniem powinien być rano na czczo, a wieczorem zjeść lekkostrawną kolację, najlepiej w postaci płynnej.
– Innym badaniem jest kolonoskopia.
To podstawowe badanie w dziedzinie chirurgii, badanie inwazyjne. Polega na założeniu giętkiego endoskopu, którym wędrujemy od odbytnicy do połączenia jelita grubego z jelitem cienkim. W przypadku chorób zapalnych udaje się też zajrzeć do 10 – 15 cm jelita cienkiego. To badanie krępujące dla pacjenta, ale czasami wykonywane jest w sedacji, a czasami nawet w znieczuleniu ogólnym. Większość pacjentów to badanie dobrze znosi.
– Jakie jeszcze inne badania służą do badania przewodu pokarmowego?
To metody obrazowe. Podstawowym badaniem jest tu oczywiście badanie radiologiczne, które często wykorzystujemy w diagnostyce. Jeżeli diagnozujemy przewód pokarmowy często podajemy środek kontrastujący do jelita. Wykonujemy także popularne badanie USG, które jest wskazane do oceny stanu wątroby, tarczycy i układu mięśniowego. Popularna jest także tomografia komputerowa. To badanie, które łączy promieniowanie rentgenowskie w obrazowaniu przestrzennym, a dzięki temu daje dobry obraz tkanek miękkich i narządów miąższowych.
– Nowością w diagnostyce przewodu pokarmowego jest kapsułka endoskopowa.
Tak. To metoda diagnostyczna znana w Polsce od kilku lat. Nie jest to metoda lecznicza. Pacjent połyka bardzo małą kapsułkę. Ona wędruje prze cały przewód pokarmowy, czyli przez przełyk, żołądek, jelito cienkie i jelito grube. Kapsułka robi zdjęcia, które przesyłane są do specjalnego przetwornika i obrabiane przez odpowiedni program. Później wyniki tego badania trafiają do lekarza.