Polski Związek Producentów Kruszyw świętuje 25-lecie istnienia. Z tej okazji przedstawiciele organizacji spotkali się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, aby podsumować dotychczasową działalność. W trakcie uroczystości, po raz drugi wręczono laur „Solidne Kruszywo”, którym nagradzane są firmy i przedsiębiorstwa, kierujące się w swojej pracy wysoką jakością, ale także między innymi współpracą z lokalnymi środowiskami i bezpieczeństwem produkcji.
Jak podkreśla Aleksander Kabziński prezes Polskiego Związku Producentów Kruszyw, przemysł wydobywczy jest jedną z najbardziej niedocenianych gałęzi w branży budowlanej.
– Branża kruszyw jest ściśle powiązana z zapotrzebowaniem na tego rodzaju materiały. Bez pieniędzy na infrastrukturę i budownictwo nie będzie mogła się dostatecznie rozwijać. Paradoksalnie problemem jest również dosyć niska cena kruszyw i ich powszechna dostępność – dodaje.
Zdaniem Aleksandra Kabzińskiego materiały budowlane są perłą w koronie województwa świętokrzyskiego.
– Możemy mówić o agroturystyce, ale to właśnie w kategorii materiałów budowlanych województwo świętokrzyskie jest wyjątkowe w skali kraju. Tylko w naszym regionie wydobywany jest gips, siarka i piaskowiec kwarcytowy. Możemy śmiało powiedzieć, że z punktu widzenia dostępności materiałowej oraz wykwalifikowanej kadry, Kielce mogą budować Polskę – dodaje.
W tym roku Branżowy Znak Jakości „Solidne Kruszywa” otrzymały cztery przedsiębiorstwa. Nordkalk – właściciel zakładu Miedzianka, Eurovia- właściciel kopalni kruszywa w Wiśniówce, kopalnia wapienia w Czatkowicach, a także przedsiębiorstwo produkcji kruszywa Kruszgeo z Rzeszowa. W skład Polskiego Związku Producentów Kruszyw wchodzi 34 przedsiębiorców wydobywców i instytucji związanych z pozyskiwaniem materiałów budowlanych.