O perspektywach rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej w Polsce i proponowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelizacji ustawy rozmawiać będą w Busku-Zdroju uczestnicy 13. Ogólnopolskiego Forum Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie. Do niedzieli będą tam obradować organizatorzy pieczy zastępczej z całej Polski.
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku, Andrzej Smulczyński przypomina, że proponowane przez resort rodziny zmiany ustawy o pieczy zastępczej zakładają m. in. większe wsparcie dla rodzin, rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej, ograniczenie umieszczania dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz zmiany w organizacji ośrodków adopcyjnych.
Rodziny zastępcze liczą przede wszystkim na większe wsparcie finansowe. Obecnie, zawodowe rodziny na jedno dziecko dostają od państwa 1000 złotych, natomiast spokrewnione 660. – To zdecydowanie za mało – podkreśla dyrektor PCPR. – Proponowane przez rząd zmiany idą w dobrym kierunku. Finansowanie rodzin zastępczych powinno w całości pokrywać ich koszty funkcjonowania, które są duże. Dziś nie ma niestety wielu rodzin zawodowych. Lepsze finansowanie takich form pieczy zastępczej przyczyni się do zwiększenia ich liczby – uważa dyrektor buskiego PCPR.
Kolejnym rozwiązaniem, które chce wprowadzić resort jest rezygnacja ze współfinansowania przez gminne samorządy pobytów dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Koszt ich utrzymania jest zdecydowanie większy niż pobytu w rodzinach zastępczych. Część pieniędzy miałaby trafić teraz bezpośrednio do rodzin. – Nie trzeba nikogo przekonywać, że rodzina zastępcza jest jedynym miejscem, do którego każde dziecko pozbawione z różnych powodów opieki biologicznych rodziców powinno trafić – podkreśla Andrzej Smulczyński.
Panel dyskusyjny dotyczący pieczy zastępczej na 13. Forum Powiatowych Centrów Pomocy rodzinie rozpocznie się jutro w hotelu „Słoneczny Zdrój” o godzinie 9.00. Natomiast o godzinie 14.00 rozpocznie się Parku Zdrojowym piknik „Nie ma jak rodzina”, w trakcie którego propagowane będzie rodzicielstwo zastępcze.
Na koniec 2017 r. w ramach rodzinnej pieczy zastępczej funkcjonowało w Polsce ponad 3700 rodzin zastępczych oraz 571 rodzinnych domów dziecka, które zapewniały opiekę ponad pięćdziesięciu pięciu tysiącom dzieci.