Rząd chce przekonać Polaków, że właściwa polityka wydobycia surowców może przynosić korzyści zarówno krajowi, jak i społeczeństwu. Temu służy zorganizowana w Kielcach regionalna konferencja konsultacyjna, dotycząca polityki surowcowej państwa. Wcześniej, podobne spotkania zorganizowano w siedmiu innych polskich miastach.
Mariusz Orion-Jędrysek, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju omawiał dziś kwestię upowszechniania wiedzy o geologii, górnictwie i surowcach. Uważa on, że Świętokrzyskie jest kolebką edukacji geologicznej. W XIX w. powstała tu Szkoła Akademiczo-Górnicza, a jeszcze wcześniej król Stanisław August Poniatowski powołał tzw. komisję kruszcową. W regionie znajdują się także Krzemionki Opatowskie, czyli najstarsza znana kopalnia krzemienia. – Chciałbym, żeby jednym z efektów spotkań było to, żeby przyzwolenie społeczne na inwestycje związane z surowcami było większe. I chciałbym, żeby to wynikało z wypracowanych zachęt i wiedzy, a nie przymusów – dodaje minister.
Mariusz Orion-Jędrysek uważa, że każda dziedzina gospodarki funkcjonuje w oparciu o surowce.- Dostarczenie dla gospodarki surowców przy niskim ryzyku podaży powoduje, że pojawia się pewna nadwyżka finansowa, która jest do podziału między inwestora, społeczeństwo i państwo. Jednocześnie powoduje stabilność finansową – podkreśla minister.
Województwo świętokrzyskie to region, w którym powstaje coraz więcej kopalni. Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski przyznaje, że do urzędu wojewódzkiego wpływają czasami protesty od mieszkańców, którzy nie chcą w swojej okolicy takich obiektów. – Mamy pozostałości po wydobyciach siarki w okolicach Koprzywnicy, gdzie jest to uciążliwe dla mieszkańców. Jednak obecny rząd zaczyna te szkody górnicze naprawiać – uważa wicewojewoda.
W trakcie spotkania dyskutowano także o edukacji w zakresie nauk o Ziemi oraz podsumowano politykę państwa dotyczącą surowców mineralnych.