90 guzików, stanowiących symbol zbrodni katyńskiej chcą rozdać uczniowie Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przy szkole prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi działa Koło Odkrywców Historii.
Szkoła zaangażowała się w poświęcony zbrodni katyńskiej projekt Narodowego Centrum Kultury. Inicjatorem akcji jest nauczyciel historii, Grzegorz Nowak. Do udziału w akcji przekonał go między innymi jej symbol. To replika jednego z guzików znalezionych w mogile katyńskiej, pochodzi z munduru żołnierskiego, widnieje na nim orzeł w koronie. Jak podkreśla nauczyciel, dzieci lubią tego typu elementy, a przez to łatwiej przekazać im wiedzę historyczną. Aby stać się posiadaczem guzika katyńskiego trzeba odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące zbrodni katyńskiej. Poziom trudności jest dopasowany do wieku rozmówcy. Uczniowie noszą je przy codziennym ubraniu, przypinają także do stroju galowego.
Uczniowie poznają także ostrowieckie wątki związane ze zbrodnią katyńską. Odwiedzają na przykład pomnik, przy ulicy Sandomierskiej. Przy nim na tablicach umieszczone są nazwiska 48 ostrowczan, którzy zginęli na Wschodzie w 1940 roku. Odwiedzenie tego miejsca i przygotowanie opisu dotyczącego najciekawszych miejsc w mieście jest warunkiem uzyskania Ostrowieckiej Odznaki Turystycznej. Tę zaś w roku Niepodległości chcą zdobyć członkowie Koła Odkrywców Historii.
Do tej pory, Narodowe Centrum Kultury rozprowadziło kilka tysięcy guzików. Jak informuje Maksymilian Olenderek z tej instytucji, zgłaszają się po nie szkoły, grupy rekonstrukcyjne i harcerze, ale także samorządy i osoby prywatne.