Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zaczęli wykonywać pierwsze w województwie zabiegi wszczepiania podskórnie sztucznych moczowodów. To metoda umożliwiająca normalne funkcjonowanie pacjentom z niedrożnością moczowodów. Dotychczas pacjenci musieli funkcjonować z odprowadzeniem moczu przez przetokę do worka umieszczonego na zewnątrz ciała.
Jak informuje dr Jarosław Jaskulski, kierownik Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, implantacje sztucznych moczowodów są zarezerwowane tylko dla pacjentów z pełną niedrożnością moczowodów lub z jego krytycznym zwężeniem, u których nie można odtworzyć ciągłości moczowodu klasycznymi metodami operacyjnymi, czy metodami endoskopowymi.
– Zabiegi takie wykonuje się u pacjentów po ciężkim leczeniu onkologicznym, po wielu operacjach, po chemioterapii, lub radioterapii. Zabieg wszczepiania sztucznych moczowodów podskórnie jest metodą małoinwazyjną, ponieważ nie otwieramy jamy otrzewnej, ale implantujemy go podskórnie. Stąd uraz dla pacjenta jest znacznie mniejszy, niż przy klasycznej operacji – wyjaśnia dr Jarosław Jaskulski.
Zabieg polega na wszczepieniu protezy, która bezpośrednio łączy nerkę z pęcherzem moczowym, zastępując niedrożny moczowód i umożliwia choremu naturalne wydalanie moczu oraz normalne, aktywne funkcjonowanie. Zabiegi przeprowadzono już u trójki pacjentów: u mężczyzny po leczeniu raka gruczołu krokowego oraz u dwóch kobiet, które przeszły leczenie nowotworów narządu rodnego. Wśród nich była pani Grażyna. Jak przyznała, dotychczas trudno było jej normalnie funkcjonować.
– Do tej pory musiałam żyć z odprowadzeniem moczu do worka umieszczonego na zewnątrz ciała. To było bardzo uciążliwe i krępujące. Kłopotliwe dla mnie było schylanie się, czy po prostu chodzenie. Teraz moje życie zmieni się na lepsze, komfort na pewno będzie lepszy. Operację przeszłam pięć dni temu i już czuję się bardzo dobrze – dodała pani Grażyna.
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i trwa od 1,5 do 2 godzin. Pacjent w szpitalu pozostaje do momentu wygojenia ran, czyli około 5 dni.
Operacje nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak pacjenci Świętokrzyskiego Centrum Onkologii nie ponieśli kosztów operacji. Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor szpitala zdecydował, że zabiegi zostaną przeprowadzone dla nich bezpłatnie. W Europie zabiegi wszczepiania sztucznych moczowodów podskórnie wykonywane są od 2002 roku, a w Polsce metoda ta stosowana jest dopiero od trzech lat. Wykonywana jest zaledwie w pięciu szpitalach, w tym cztery ośrodki dopiero rozpoczynają wprowadzanie takiej procedury operacyjnej. Jeden zestaw do wszczepiania sztucznych moczowodów podskórnie wynosi około 6,5 tysiąca złotych.