W świętokrzyskich komendach policji pracuje łącznie 36 psów służbowych. Od 10 lat ta liczba nie zmienia się. Każda komenda posiada przynajmniej jednego czworonoga. Jednostka w Opatowie od niedawna ma dwóch psich funkcjonariuszy.
Zwierzęta wykorzystywane są w pracach patrolowo-interwencyjnych, także w sprawach kryminalnych. Zakup drugiego czworonoga częściowo pokryła gmina Baćkowice w kwocie czterech tysięcy złotych.
Od dwóch miesięcy z nowym psem Luksem pracuje Paweł Wasiński. Jak mówi, zawsze lubił zwierzęta i jego marzeniem była taka forma pracy. Kurs trwał niemal pięć miesięcy. Po wspólnie zdanym egzaminie partnerzy wrócili do Opatowa i zaczęli pełnić służbę. Paweł Wasiński dodaje, że ważne jest to, jak wydaje się komendy. Pies rozpoznaje ton głosu, różnie się zachowuje w zależności, czy ten ton jest miękki i przyjazny, czy komendy wydawane są w sposób twardy i zdecydowany. Jak dodaje funkcjonariusz, początki pracy były trudne, ponieważ jego owczarek ma już dwa lata i określony charakter. Trzeba było włożyć dużo pracy, by pojawiła się nić przyjaźni, ponieważ para będzie ze sobą pracować około dziesięciu lat.
Arkadiusz Ścibor z opatowskiej komendy ze swoim psem Argo pracuje już od 7 lat. Jak mówi, są sytuacje, w których psie zdolności okazują się niezastąpione. Pies zaraz po powrocie ze szkolenia wytropił złodziei transformatorów, co pozwoliło policjantom rozbić całą grupę przestępców. Innym razem Argo doprowadził policjanta na teren sąsiedniego powiatu, ponieważ tam mieszkał złodziej drzewek z okolicznych sadów.
Tomasz Gonciarz z Wojewódzkiej Komendy Policji w Kielcach zajmuje się kynologią policyjną. Jak informuje, psy w policji pełnią różne role, najczęściej mają funkcję patrolowo-interwencyjną. Mniej jest psów, które są wyszkolone do wyszukiwania narkotyków czy materiałów wybuchowych. Pracują one tylko w Kielcach w jednostce antyterrorystycznej.
Jak informuje Tomasz Gonciarz, wyszkolony policyjny pies jest bardzo cenny. Kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jak zaznacza Tomasz Gonciarz, po kolejnych szkoleniach wartość zwierzęcia wzrasta o dodatkowe 75 procent. Ta wartość wpisywana jest do książki psa. Opieka nad czworonogiem staje się jeszcze bardziej odpowiedzialna, w związku z tym przewodnicy policyjnych psów wykupują ubezpieczenia.
Najpopularniejszą rasą psów wykorzystywaną w policji jest owczarek niemiecki. W naszym regionie pracuje także dwanaście owczarków belgijskich oraz jeden owczarek holenderski.
Psów policyjnych najwięcej jest w powiecie kieleckim. Miejska Komenda Policji w Kielcach posiada 6 zwierząt oraz dwa psy wyszkolone do tropienia narkotyków.