„Ojcowie Niepodległości” to tytuł wystawy, którą otwarto w trzech miastach regionu: Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach i Skarżysku – Kamiennej. Później ekspozycja zawita do kolejnych miejscowości.
Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej ukazuje najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości oraz sylwetki sześciu działaczy i polityków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim.
Dorota Koczwańska – Kalita naczelnik kieleckiej delegatury IPN zaznaczyła, że osoby, które znalazły się na ekspozycji, mimo różnicy poglądów, potrafiły się zjednoczyć we wspólnym celu, jakim było odzyskanie niepodległości. Podkreśliła również, że ważnym przesłaniem może być to, że oni uczyli nas niepodległości, a od zaborów poprzez drugą wojnę światową i czas PRL raczej starano się nam wydrzeć to poczucie niepodległości i przerobić nas na naród podległy. Dlatego trzeba oddawać im cześć i hołd, a także poznawać tę nieprzeciętną historię.
Emilia Wikło i Natalia Ogonowska z II LO im. Adama Mickiewicza w Skarżysku – Kamiennej podkreśliły, że data odzyskania przez Polskę niepodległości jest jedną z najważniejszych w naszej historii, dlatego warto pamiętać o osobach, dzięki którym jesteśmy wolnym krajem. Jak mówiły, bardzo ważne było to, że potrafiliśmy się zjednoczyć i odzyskać niepodległość.
Krzysztof Myszka zastępca prezydenta Skarżyska zaznaczył, że praktycznie wszystkie wydarzenia organizowane w mieście zawierają w swoich programach elementy patriotyczne związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Połączone są również z jubileuszem 95-lecia miasta. Prezydent przypomniał, że jedna ze szkół nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. W kronice placówki są m.in. przekazy dotyczące przygotowań do pogrzebu i momentu, w którym trumna ze zwłokami Marszałka przejeżdżała przez Skarżysko. Ponadto, powstała strona internetowa, na której znajdują się imprezy organizowane w ramach rocznicy niepodległości. Ich największe nasilenie będzie w drugiej połowie roku aż do 11 listopada. Przygotowano również specjalne znaczki z symbolami 100-lecia państwa polskiego wraz z herbem miasta.
Ekspozycja przedstawia także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie dokumentów związanych z 11 listopada 1918 roku, w tym przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego.
Wystawa prezentuje również mapę ilustrującą, jak zmieniały się granice II Rzeczypospolitej w latach 1918-1921.