W Busku-Zdroju odbył się drugi dzień przesłuchań uczestników finałowego konkursu 42. Buskich Spotkań z Folklorem. To laureaci rejonowych przeglądów, którzy powalczą o nagrodę Grand Prix im. Piotra Gana dla najlepszej kapeli oraz nagrodę imienia Haliny Szelestowej dla najlepszego solisty lub zespołu śpiewaczego.
Na deskach muszli koncertowej w Parku Zdrojowym zaprezentowało się prawie 30 wykonawców. Łącznie w konkursie bierze udział w tym roku 66 kapel, zespołów śpiewaczych i solistów. Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Dom Kultury.
Jerzy Szczyrba, członek rady artystycznej podkreśla, że Buskie Spotkania z Folklorem są jedną z największych i najstarszych imprez tego typu w regionie. To jego zdaniem, również jeden z najbardziej prestiżowych przeglądów, którego laureaci biorą udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
– Prezentują się tam najbardziej oryginalni artyści ludowi z regionu, którzy śpiewają gwarowo, białym głosem, a instrumentaliści posługują się technikami gry uznawanymi za autentyczne - tłumaczy Jerzy Szczyrba.
Gościem honorowym 42. Buskich Spotkań z Folklorem był zespół śpiewaczy Pacanowianie, który w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia. Jak mówi najstarsza z członkiń Bronisława Pluta, zespół powstał w 1978 roku. Grupa przyjęła nazwę Pacanowianki, ze względu na początkowo żeński skład zespołu. W drugiej połowie lat 90. do zespołu dołączyli mężczyźni, członkowie chóru parafialnego. Wtedy też nastąpiła zmiana nazwy na Pacanowianie. Artyści zostali odznaczeni w tym roku przez Ministra Kultury medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zespół liczy obecnie 13 członków.
Laureatów 42. Buskich Spotkań z Folklorem poznamy 10 czerwca na koncercie finałowym w kieleckim Parku Miejskim.