O tym, że rośliny nie służą jedynie do celów leczniczych i ozdobnych, mogli się przekonać uczestniczy niedzielnego spaceru organizowanego przez Instytut Dizajnu. Podczas przechadzki po lesie w okolicy Ciekot chętni mogli dowiedzieć się, jak dzięki niektórym roślinom, można zmienić wygląd koszulki.
Ola Richert, absolwentka wydziału Tkaniny i Ubioru ASP w Łodzi, wyjaśniała, że do celów barwierskich można wykorzystać pospolite rośliny jak pokrzywa, melisa czy liście brzozy.
– Wystarczy zebrać odpowiednią ilość roślin, wyodrębnić z nich części, w których znajduje się barwnik i zanurzyć w wodzie. Następnie należy wygotować je tak jak w przypadku kompotu i włożyć do nich materiał, który chcemy zabarwić – wyjaśnia Ola Richert.
Podczas „Spaceru śladem dzikich roślin” uczestnicy dowiedzieli się także, jak wykorzystać w kuchni kwiaty i zioła zebrane na polu. Kucharz Maksymilian Przybylski tłumaczył, że z jego punktu widzenia rośliny można podzielić na trzy grupy. Pierwszą stanowią te, które można wykorzystać jako przyprawy. Do drugiej zalicza te, które służą do przyrządzania potraw. Do ostatniej grupy zaliczane są z kolei rośliny jadalne, które można w wyjątkowych sytuacjach spożywać, aby np. przetrwać w lesie.
W spacerze uczestniczył m.in. przewodnik świętokrzyski Jacek Skrzypczak. Jak podkreślił, nie przyszedł tutaj w celach służbowych, a prywatnych. W jego opinii jest to bardzo ciekawa inicjatywa.
– Jak się okazuje, zamiast na wędrówkę zabierać kanapki można spróbować jakichś lekkich, zielonych przekąsek, co jest korzystne dla naszego zdrowia – dodał Jacek Skrzypczak.