Rondo u zbiegu ulic Warszawskiej, Staszica i Armii Krajowej w Końskich, od dzisiaj nosi imię wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Z inicjatywą nadania nazwy wyszedł radny Wiesław Malicki z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
W uroczystości nadania imienia wzięła udział europoseł Beata Gosiewska, żona zmarłego wicepremiera. Była wdzięczna osobom, które występują z takimi inicjatywami, niezależnie od tego, czy jest to mała tablica, czy duży pomnik.
– Przemysław Gosiewski gdzieś tam cieszy się z tego. On zawsze mówił, że wdzięczność ludzka jest najważniejsza. To było coś, co dawało mu siłę do działania – dodaje Beata Gosiewska.
W trakcie uroczystości poświęcono rondo i odsłonięto tablicę przypominającą o wicepremierze. W wydarzeniu brali udział samorządowcy i parlamentarzyści województwa świętokrzyskiego. Wśród nich był senator PiS Krzysztof Słoń. Jak stwierdził, wolny naród w demokratycznym kraju kreuje swoich bohaterów i tych, których chce upamiętnić.
– Taką osobą jest Przemysław Gosiewski, który dla bardzo wielu miast i miejscowości niezwykle się zasłużył – powiedział Krzysztof Słoń.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśliła, że to wydarzenie zachęca polityków do refleksji, że jeżeli się chce, to można wiele zrobić dla regionu.
– Powinniśmy brać z niego przykład. Przemysław Gosiewski pokazywał, że można ściągać do województwa środki finansowe i m.in. z ich pomocą rozwijać region – powiedziała Agata Wojtyszek.
W podobnym tonie wypowiadała się posłanka PiS Anna Krupka.
– Uważam, że uroczystość jest bardzo ważna. Wicepremier zrobił wiele dobrego, także dla tego miasta. Mieszkańcy nadal pamiętają o tym, że dzięki Przemysławowi Gosiewskiemu udało się wybudować obwodnicę Końskich, która jest bardzo ważna dla mieszkańców – dodała Anna Krupka.
W uroczystości wzięła udział również matka Przemysława Gosiewskiego – Jadwiga.
Końskie to kolejne miasto, które upamiętniło wicepremiera. W tym roku pomnik Przemysława Gosiewskiego powinien stanąć w centrum Kielc. Jedną z możliwych lokalizacji jest ulica Warszawska, przy „Przystanku Historia” IPN. Była to najczęściej wskazywana lokalizacja w ankiecie, którą można było wypełnić na portalu Radia Kielce. Miejsce to było także najczęściej wymieniane przez członków komitetu na rzecz budowy pomnika.