– Współpraca z biegłymi nie zawsze przebiega dobrze. Niejednokrotnie czekamy na opinię bardzo długo, a często są one niepełne i niejasne, przez co śledztwa przedłużają się – stwierdził Prokurator Okręgowy Dariusz Dryjas.
Aby usprawnić komunikację między instytucjami, przy udziale naukowców i ekspertów, w Korzecku obok Chęcin zorganizowano konferencję „Nauka, a wymiar sprawiedliwości”. W spotkaniu wziął udział także Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.
Dariusz Dryjas przyznał, że najkrócej czeka się na opinie biegłych psychiatrów, którzy stwierdzają m.in., czy w chwili popełnienia czynu sprawca był poczytalny.
– Bardzo długo czekamy na opinie np. z zakresu chorób serca, okulistyki i przedsiębiorczości – wyliczał Prokurator Okręgowy.
Dodał, że wzorowo przebiega współpraca z Instytutem Ekspertyz Sądowych w Krakowie, stąd pomysł na zorganizowanie konferencji, na której instytucje zacieśnią współpracę, wymienią się doświadczeniami i nowymi sposobami badań.
Grażyna Ba, biegła z zakresu genetyki z IES twierdzi, że jest to ciekawa praca, jednak bardzo drobiazgowa, dlatego specjaliści potrzebują czasu na przebadanie każdego elementu.
– Zaczynamy od oględzin dowodów rzeczowych, na których poszukujemy np. śladów krwi, nasienia bądź śliny. Później izolujemy z nich DNA i określamy profil genetyczny, aby porównać go z materiałem porównawczym – wyjaśnia Grażyna Ba.
Andrzej Czubak, antropolog z IES wyjaśnił, że jego zadaniem jest m.in. określenie płci szczątków oraz wieku zmarłej osoby. Te informacje może uzyskać dzięki analizie resztek kostnych, a sam proces trwa minimum miesiąc. Antropolog przytoczył historię czaszki uchodzącej za szczątki poety Jana Kochanowskiego, która spoczywała w kamiennym sarkofagu w Muzeum Czartoryskich w Krakowie
– Po wzięciu tej czaszki wiedziałem, że nie jest to czaszka żeńska. Po specjalistycznych badaniach potwierdziłem, że są to szczątki kobiety. Przypuszczalnie należała do żony Jana Kochanowskiego – powiedział.
W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Komendy Głównej Policji.