Studenci Politechniki Świętokrzyskiej będą współpracować z dyrekcją Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Dzisiaj podpisano porozumienie, dzięki któremu dla żaków zorganizowane zostaną zajęcia w terenie.
Studenci będą mogli też swoją wiedzą wesprzeć projekty realizowane na terenie parków, np. poprzez przeprowadzenie inwentaryzacji obiektów – mówi Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. – Jeżeli studenci chcą zrobić dobry projekt, czy ekspertyzę to muszą budynki zobaczyć w terenie. Prezentacje multimedialne i naukowe nie zastąpią praktyki – dodaje.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej uważa, że porozumienie jest korzystne zarówno dla studentów, jak i parków krajobrazowych. Naukowiec cieszy się, że żacy będą mogli odbywać zajęcia w terenie. W parkach znajduje się wiele zabytkowych, drewnianych obiektów, które mają bogatą historię. – Na pewno warto je zinwentaryzować, zakupimy do tego nowy sprzęt – dodaje prof. Wiesław Trąmpczyński.
Politechnika i Parki Krajobrazowe współpracują już od kilku miesięcy przy inwentaryzacji 8 obiektów znajdujących na trasie Ciuchci Ponidzie – informuje profesor Grzegorz Świt, kierujący Zakładem Diagnostyki i Konstrukcji Mostowych na uczelni. Studenci i naukowcy opracowali także projekty, które mają pomóc w rewitalizacji mostów na Nidzie. – Ich zadaniem będzie obniżenie kosztów użytkowania, zwiększenie bezpieczeństwa i zachowanie jak najbardziej oryginalnego charakteru tej kolejki. To jedno z najciekawszych żywych rozwiązań przemysłowych na naszym terenie – mówi Grzegorz Świt.
Przygotowanie ekspertyzy to wspólna inicjatywa marszałka województwa, rektora Politechniki Świętokrzyskiej oraz samorządów, przez które przebiega trasa kolejki.