Wprowadzona prawie rok temu sieć szpitali nie przyczyniła się do zwiększenia finansowania dla placówek służby zdrowia, a opieka nad pacjentem nadal nie jest skoordynowana – uważa część uczestników odbywającej się w Kielcach dwudniowej ogólnopolskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu finansowemu placówek medycznych.
Dyrektor ŚCO profesor Stanisław Góźdź podkreśla, że w dalszym ciągu nie ma rozwiązań systemowych, które proponowałyby opiekę skoordynowaną nad pacjentem.
– Teraz pacjent w gąszczu procedur i przepisów jest zagubiony. Chory musi mieć poczucie, że w systemie opieki zdrowotnej jest podmiotem, a nie tym, który jest rozliczany. Dlatego ten następny etap, który musi zostać wdrożony, to koordynacja opieki nad pacjentem. Chory musi być prowadzony przez lekarza. To nie pacjent powinien szukać na własną rękę różnych ścieżek do dotarcia do następnego etapu leczenia – dodaje Stanisław Góźdź.
Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, dodaje, że, aby poprawić sytuację finansową placówek medycznych zwiększeniu powinien ulec ryczałt, który szpitale otrzymują na leczenie pacjentów.
– Potrzebna jest pewna jego weryfikacja. Narodowy Fundusz Zdrowia poprzez zmianę ustawy i wprowadzenie sieci szpitali przestał odpowiadać za nadwykonania. Stały się one problemem dyrektora – stwierdził Andrzej Domański.
Jak mówi Bartosz Stemplewski, prezes Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych w województwie świętokrzyskim, sieć szpitali miała przyczynić się także do zwiększenia kadry medycznej, a zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek wciąż brakuje.
– Nie pierwszy raz apeluję, żeby samorząd pielęgniarski dopuścił po krótkich szkoleniach pielęgniarki spoza Unii Europejskiej, np. z Ukrainy. W Polsce jest dziś około 10 tysięcy sióstr w wieku już emerytalnym i ich odejście na emeryturę spowoduje bardzo duże braki jeżeli chodzi o obsadę tych kadr – uważa Bartosz Stemplewski.
Na temat braku kadry lekarskiej będzie także mowa jutro. Swój udział w III Ogólnopolskiej Konferencji „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno-finansowego placówki medycznej” zapowiedziała Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.