Reporterska ekipa Radia Kielce przebywała na Litwie, gdzie podążała śladami marszałka Józefa Piłsudskiego. W stulecie niepodległości Państwa Polskiego poznawaliśmy miejsca, w których się urodził i ukształtował najważniejszy twórca Niepodległej. Na Cmentarzu na Rossie uczestniczyliśmy wraz z prezesem Związku Polaków na Litwie Michałem Mackiewiczem w uroczystościach 83. rocznicy jego śmierci.
Wilno, w którym Piłsudski mieszkał od 1874 roku, uznawane było przez niego za ukochane miasto. „Miłe mury, co mnie niegdyś dzieckiem pieściły, co kochać wielkość prawdy uczyły, miłe miasto z tylu, tylu przeżyciami” – napisał. Słowa te cytowane są w wydanym na początku maja przewodniku „Litewskimi ścieżkami Józefa Piłsudskiego”. Publikacja ukazała się w Kielcach, a jej autorem jest kielczanin Stanisław Wyrzycki, który od lat fascynuje się postacią byłego Naczelnika Państwa Polskiego.
Miejscem szczególnie ważnym, nie tylko dla Piłsudskiego, w Wilnie jest Ostra Brama. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej przyciąga przybywających do miasta Polaków. Na jednej ze ścian wśród setek tabliczek wotywnych znajduje się także wyryty w srebrze napis „Dzięki Ci Matko za Wilno”. Józef Piłsudski złożył go w darze w 1919 roku w podziękowaniu za wyzwolenie Wilna. W przylegającym do ostrobramskiej kaplicy kościele św. Teresy przez rok złożone było także serce Marszałka.
W uroczystym pochodzie złożone ono zostało następnie w specjalnie przygotowanym sarkofagu w Kwaterze Wojskowej Cmentarza na Rossie. Uroczystość odbyła się w pierwszą rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego 12 maja 1936. Pochód ze 404 sztandarami wszystkich pułków Wojska Polskiego wyruszył spod Ostrej Bramy w kierunku cmentarza. Srebrna urna z sercem została złożona wraz z ekshumowanym ciałem jego matki Marii z Bilewiczów Piłsudskiej w grobowcu, który przykryto bazaltową płytą z wyrytym napisem Matka i serce syna.
Miejsce to jest do dnia dzisiejszego otoczone szczególną opieką nie tylko władz w Polsce, ale również mieszkających w Wilnie Polaków. Mówił o tym w rozmowie z Radiem Kielce Michał Mackiewicz, prezes Związku Polaków na Litwie.
Na płycie sarkofagu, gdzie pochowano serce Józefa Piłsudskiego znajdują się również dwa cytaty z Juliusza Słowackiego: „Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą za innych śladem iść tą samą drogą” z poematu „Wacław” oraz „Kto mogąc wybrać wybrał zamiast domu gniazdo na skałach orła niechaj umie spać, gdy źrenice czerwone od gromu i słychać jęk szatanów w sosen szumie. Tak żyłem” z „Beniowskiego”.