284 strony, na których umieszczono relacje ponad 100 świadków zbrodni niemieckiej w czasie II Wojny Światowej, znalazło się w książce „Zapisy Terroru. Tom 3. Okupacja niemiecka w dystrykcie radomskim”. Publikacja została podzielona na kilka rozdziałów, m.in.: stolica dystryktu, pacyfikacja wsi, a także pacyfikacja Michniowa. Tytułowymi zapisami terroru są protokoły przesłuchania świadków, którzy składali zeznania przed Okręgową Komisją Badania Zbrodni Niemieckich od 1945 do 1949 roku.
Dr Tomasz Domański historyk z kieleckiego IPN-u zaznacza, że to nie jest książka, którą można czytać do poduszki.
- Przede wszystkim dlatego, że znajdują się w niej opisy okrucieństwa władz okupacyjnych. Ta książka jest szczególna, ponieważ oddają tamtą rzeczywistość poprzez pryzmat przeciętnego obywatela. I to jest właśnie siła tej publikacji – dodał.
Pracownik działu programowego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmem imienia Witolda Pileckiego w Warszawie Leszek Zaborowski podkreśla, że ta publikacja jest szczególna nie tylko dlatego, że po raz kolejny głos został oddany ofiarom tych zbrodni, ale również dlatego, że po raz pierwszy publikowane są relacje świadków z tego rejonu.
– W planach mamy też publikację z innych części Polski, nie tylko z Warszawy i dystryktu radomskiego – dodał.
Zapisy Terroru, to szeroki projekt, który obejmuje również portal www.zapisyterroru.pl. Na stronie znajdują się informacje dotyczące czasów okupacji niemieckiej i sowieckiej, których bazą są źródła historyczne pozyskane z różnych archiwów, a także relacje świadków tamtych zdarzeń.
Leszek Zaborowski zaznacza, że publikacje w formie książkowej powstały z potrzeby udostępnienia ludziom zachowanych świadectw ofiar totalitaryzmu. Projekt cały czas się rozwija. Obecnie udostępnionych jest ponad 4 tysiące relacji z różnych regionów Polski.
Kolejny tom zapisów terroru będzie poświęcony relacjom świadków powstania warszawskiego z warszawskiej dzielnicy Powiśle i Śródmieście.