Rekonstrukcje historyczne, zawody sportowe, spektakle patriotyczne, to tylko niektóre z pomysłów na zainteresowanie uczniów setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. O tym, w jaki sposób zaangażować uczniów zarówno w uczestnictwo, ale też organizowanie zajęć rozmawiali nauczyciele w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Konferencję w ramach projektu „Akademia obywatelska 1918” zorganizowało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Wśród prelegentów był Sławomir Szmal, wybitny piłkarz ręczny, który opowiadał o szczypiorniaku, czyli dyscyplinie, która narodziła się w czasie, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość.
– Myślę, że dla uczniów ta historia jest ciekawa, zwłaszcza sytuacja i warunki, w jakich ten sport powstawał. Znajomość przeszłości naszego kraju jest ważna chyba dla każdego Polaka, który czuje się patriotą. To fundament, dzięki któremu każdy może coś o ojczyźnie w takim pozytywnym aspekcie powiedzieć – tłumaczy Sławomir Szmal.
Do Wojewódzkiego Domu Kultury przyjechali nauczyciele z ponad 40 szkół. Piotr Zimoch, nauczyciel z Mokrska Dolnego uważa, że tradycyjna szkolna akademia poświęcona odzyskaniu niepodległości nie jest w stanie zainteresować uczniów tak mocno, jak bardziej oryginalne pomysły. Szkoła przeprowadziła nawet ankietę dotyczącą wiedzy o polskiej walce o niepodległość. Pytano również o to, jaka forma zajęć dotyczących setnej rocznicy odzyskania wolności byłaby dla uczniów najciekawsza.
– Ciekawe byłyby wycieczki do miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości, ale też biegi i konkursy recytatorskie – mówili uczniowie z Mokrska.
Krzysztof Łysak, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli mówi, że celem konferencji było zainspirowanie nauczycieli do szukania pomysłów na niesztampowe zajęcia dla uczniów. Stąd obecność Sławomira Szmala, ale też przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.