Wernisażem prac Kiki Szaszkiewiczowej „Obrazy szydełkiem malowane” zainaugurowała działalność klubokawiarnia „Plantacja”. Mieści się ona w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7 w Kielcach.
Gośćmi specjalnymi spotkania była rodzina bohaterki wieczoru: dwaj synowie – Maciej z żoną Wandą, a także Jan, mieszkający z matką blisko 40 lat w Norwegii oraz Jan Strzałka – współautor książki wspomnieniowej Kiki. To dzięki ich opowieściom i zaprezentowanym filmom licznie przybyli kielczanie mogli poznać pełen zakrętów życiorys Szaszkiewiczowej, ale także jej osobowość.
Wernisaż uświetnił występ Tamary Kalinowskiej – artystki kabaretu literackiego „Piwnica pod Baranami”.
Autorka „Obrazów szydełkiem malowanych” – Irena „Kika” Szaszkiewicz urodziła się w 1917 roku, była artystką oraz muzą „Piwnicy pod Baranami”, a także bohaterką komiksu i blogerką.
W czasie okupacji hitlerowskiej działała w Armii Krajowej, w latach 50. zaczęła być stałą bywalczynią i jedną z osób tworzących środowisko „Piwnicy pod Baranami”. Pracowała jako pielęgniarka w szpitalu w Nowej Hucie, a Piotr Skrzynecki wpadł na pomysł, aby stworzyć komiks opowiadający o jej przygodach.Efektem była seria historii obrazkowych „Szaszkiewiczowa, czyli Ksylolit w jej życiu” publikowana od 1958 na łamach „Przekroju”. Skrzynecki był autorem scenariuszy, zaś Kazimierz Wiśniak tworzył rysunki.
Od 1969 Szaszkiewiczowa mieszkała w Stavanger, niewielkim norweskim mieście, skąd organizowała pomoc humanitarną dla ludności Krakowa. To właśnie w Norwegii zaczęła tworzyć swoje „szydełkowe obrazy”.
W 2007 powróciła do Polski.Była autorką wspomnień „Podwójne życie Szaszkiewiczowej” i prowadzonego od stycznia 2013 bloga „Kika – Moje pierwsze 100 lat”, co czyniło ją najstarszą blogerką w Polsce. Zmarła w 2014 w Krakowie i została pochowana na Cmentarzu Rakowickim.