55. propozycji inwestycji zgłoszono do tegorocznego budżetu obywatelskiego w Kielcach. 42 wnioski dotyczą zadań małych – do 150 tysięcy złotych, a 13 – dużych, czyli przekraczających tę kwotę. Propozycje mieszkańców dotyczyły przede wszystkim budowy oraz przebudowy boisk szkolnych i osiedlowych.
Dużą grupę stanowią również place zabaw przy szkołach, przedszkolach i na osiedlach. Pojawiły się także inicjatywy budowy placów rekreacyjno–wypoczynkowych, kortu tenisowego, czy wybiegu dla psów. Ciekawostką może być propozycja budowy kompleksu kamieni wspinaczkowych i zielony ekran akustyczny, przy jednej ze szkół podstawowych – informuje Anna Ciulęba, rzecznik prezydenta Kielc.
Lista projektów zostanie opublikowana do połowy maja. Następnie, komisja dokona weryfikacji zgłoszonych zadań i skonsultuje je z wnioskodawcami, żeby skorygować ewentualne błędy. Listy: projektów dopuszczonych do głosowania i zadań odrzuconych zostaną ogłoszone do 13 września. Zakwalifikowane zostaną tylko projekty uwzględniające inwestycje na gruntach miejskich. Sposób głosowania będzie taki, jak w roku ubiegłym. Można oddać głos na jeden projekt duży i trzy projekty małe. Jeśli pozostaną pieniądze z projektów powyżej 150 tysięcy złotych, to tak jak w ubiegłym roku zostaną przeznaczone na mniejsze.
Głosowanie potrwa od 14 września do 1 października. Listę zwycięskich projektów poznamy do 10 października. Jak co roku w budżecie miasta zarezerwowano na ten cel 5 milionów złotych, z czego 3,5 miliona złotych przeznaczone zostanie na tzw. projekty duże, 1,5 miliona złotych na projekty małe. Pod projektem trzeba zebrać minimum 15 podpisów mieszkańców miasta, którzy ukończyli 16 rok życia.