Neolityczna kuchnia, chleb pieczony zgodnie z recepturami liczącymi kilka tysięcy lat i rola wierzeń w życiu górników to propozycje, jakie Krzemionki koło Ostrowca mają dla turystów na weekend majowy.
Pradziejowe kopalnie krzemienia to zabytek na skalę światową, poza zachowanymi w doskonałym stanie kopalniami można tu poznać różne aspekty życia codziennego naszych przodków sprzed kilku tysięcy lat.
W najbliższych dniach będzie można się tu dowiedzieć, jak wyglądała kuchnia w neolicie, jakich używano naczyń, czy pieców. Archeolodzy odtworzą potrawy z czasów świetności Krzemionek. Będzie więc na pewno soczewica, ale i chleb pieczony w odtworzonym piecu neolitycznym.
Przewodnik po Krzemionkach Grzegorz Kończyk zaznacza, że chleb jest wynalazkiem neolitu, więc warto spróbować, jak mógł smakować u początków swojego istnienia. Będzie można także spróbować mięsa pieczonego w gorącym piasku i skorzystać z glinianych naczyń. Zaplanowano również prezentację tego, jak używano narzędzi krzemiennych oraz spotkanie dotyczące wierzeń.
Krzemionki są jedynym miejscem na świecie, w którym zachowały się ślady religijności górników neolitycznych. Przykładem jest wizerunek Matki Ziemi, piktogram, który obecnie jest używany jako logo Muzeum w Krzemionkach.
Turyści, którzy już odwiedzili Krzemionki zaznaczyli, że miejsce ma szczególną atmosferę. Przyjechali z Łodzi, Olsztyna, Częstochowy, ale także Kielc czy Ostrowca. W większości byli tu po raz pierwszy, z dużym zainteresowaniem poznawali to szczególne miejsce.
Muzeum w Krzemionkach czynne jest codziennie od 9 do 17. Na drodze wojewódzkiej numer 754, która prowadzi do Krzemionek z Ostrowca trwają prace drogowe, trzeba więc liczyć się z ruchem wahadłowym.