Jeżeli reforma Jarosława Gowina wejdzie w życie, mniejsze uczelnie, w tym również kieleckie zostaną zmarginalizowane – twierdzą posłowie Platformy Obywatelskiej. Dziś w Kielcach odbyła się konferencja prasowa, podczas której posłowie Artur Gierada oraz Marzena Okła-Drewnowicz, a także Mateusz Żukowski przewodniczący świętokrzyskich struktur „Nowoczesnej” mówili o swoich obawach wobec reformy szkół wyższych.
Jak twierdzi poseł Artur Gierada, z opinii prawnych przygotowanych dla Biura Analiz Sejmowych wynika, że mniejsze ośrodki akademickie bardzo stracą na wprowadzanych zmianach, na przykład dużo trudniej będzie zachować prawo do doktoryzowania i habilitowania.
– To pociągnie za sobą również degradację Kielc jako miasta, a także całego naszego województwa, bowiem najzdolniejsi naukowcy zaczną wyjeżdżać – twierdzi Artur Gierada.
Apeluje do posłów Prawa i Sprawiedliwości o wspólne zablokowanie tej wersji ustawy przygotowanej przez Jarosława Gowina.
– Jestem przekonany, że znajdą się odważni posłowie PiS, bowiem ustawa zmarginalizuje 66 procent powierzchni naszego kraju. Liczę, że wspólnie powstrzymamy procedowanie ustawy w obecnej wersji – twierdzi parlamentarzysta PO.
Artur Gierada ostrzega, że wymagania ustawy wobec uczelni są tak wysokie, że w przyszłości Uniwersytet Jana Kochanowskiego może stracić swoją nazwę i stać się akademią.
Z tymi słowami nie zgadza się Piotr Ziółkowski, szef gabinetu politycznego Jarosława Gowina.
– Wszystkie zarzuty posłów PO są bezzasadne i wynikają z nieznajomości tekstu ustawy. Formułowane są na podstawie starej analizy Biura Analiz Sejmowych, wykonanej jeszcze do poprzedniej wersji ustawy. Obecny projekt jest inny, był konsultowany z przedstawicielami wszystkich uczelni akademickich w Polsce – twierdzi Piotr Ziółkowski.
W porównaniu do wcześniejszej wersji ustawy, między innymi obniżono wymogi dotyczące prowadzenia szkół doktorskich oraz nadawania habilitacji. Wszystkie uczelnie mają też zachować swoje dotychczasowe nazwy. Piotr Ziółkowski podkreśla, że szkoły wyższe w Polsce, również te z mniejszych ośrodków pozytywnie oceniają obecny projekt tzw. Konstytucji dla Nauki.
Pozytywnie o projekcie, między innymi na antenie Radia Kielce, wypowiadał się również profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Poseł Artur Gierada nie chciał komentować słów rektora Semaniaka. Parlamentarzysta twierdzi, że sam rozmawia z wieloma przedstawicielami świata nauki i ich oceny tych są bardzo krytyczne wobec projektu ustawy.