Obrazy fortów i fortyfikacji można oglądać w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Dziś odbył się wernisaż wystawy zorganizowanej przez tę instytucję i 10. Świętokrzyską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej.
W OMPiO prezentowanych jest ponad 40 prac, których autorami są członkowie grupy malarskiej „Cytadela”. Wśród przedstawianych prac są obrazy m. in. warszawskiej Cytadeli, w której znajduje się główna siedziba WOT-u.
Waldemar Kusal, komisarz wystawy mówi, że fortyfikacje na obrazach nie są pokazywane w sposób dokumentalny, ukazywane są tylko ich fragmenty, czyli to, co urzekło w nich artystę. – Mamy tutaj połączenie starej architektury z przestrzenią, plenerem i otaczającą przyrodą. To tworzy pewien klimat, a jednocześnie pewne korespondencje między artystą, a historycznymi obiektami – uważa Waldemar Kusal.
Pułkownik Artur Barański, dowódca świętokrzyskiej brygady WOT mówi, że zadania formacji są promowane na wiele różnych sposobów. Wojskowi poprzez ekspozycję chcą dotrzeć do jak największego grona mieszkańców regionu. – W przyszłości będziemy udzielać pomocy wszystkim potrzebującym, ale teraz to my potrzebujemy kandydatów. Wraz ze Wzgórzem Zamkowym możemy w tym miejscu promować naszą kulturę, jak i 10. Świętokrzyską Brygadę – dodaje.
Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego uważa, że ekspozycja jest bardzo ciekawa. Dodaje, że jest to symboliczna inauguracja działalności WOT-u na ziemi świętokrzyskiej. – Jestem bardzo zadowolony, że pułkownik Barański zdecydował się na współpracę z nami, robiąc ten pierwszy krok otwarcia się na mieszkańców naszego miasta – podkreśla.
Senator PiS Jarosław Rusiecki, szef senackiej komisji obrony narodowej uważa, że wystawa przyczyni się do popularyzacji brygady obrony terytorialnej w naszym regionie. Parlamentarzysta podkreśla, że wartości kulturowe w wojsku są bardzo ważne. – Myślę, że dla młodych ludzi, wychowywanych w duchu patriotyzmu taka wystawa będzie niezwykle cennym doświadczeniem. Chciałbym też zwrócić uwagę na szczególne miejsce, w którym się znajdujemy. Tutaj wiele lat temu przetrzymywani byli polscy więźniowie – mówi senator Jarosław Rusiecki.
Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce uważa, że każda reklama jest dobra, aby promować wojsko polskie, dlatego docenia inicjatywę stworzenia tej wystawy. Pokazywane na obrazach budynki związane są z obronnością, dlatego ekspozycja przybliża widzów do historii polskiej armii. – Ze sztuką jestem związany od wielu lat, duża część mojej rodziny skończyła akademię sztuk pięknych, dlatego z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że poziom tej ekspozycji jest bardzo wysoki – dodaje płk. Paweł Chabielski.
Wystawę będzie można oglądać do końca maja. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Ja i Ojczyzna, to jedno”.