Jak podejść do problemów edukacyjnych dzieci autystycznych, na czym polegają problemy postrzegania świata przez dzieci cierpiące na to schorzenie i z Zespołem Aspergera oraz w jaki sposób z nimi pracować – to kwestie, które zostały poruszone w Opatowie podczas konferencji zorganizowanej z okazji ogólnopolskiej akcji „Kwiecień miesiącem wiedzy na temat autyzmu”.
Szkoła Podstawowa nr 1 w Opatowie już po raz trzeci zorganizowała akcję „Niebieska Jedynka”, która szerzy świadomość na temat autyzmu. Dyrektor placówki Anna Przygoda mówi, że nauczyciele chętnie dokształcają się w tym temacie. Zjawisko jest coraz częściej spotykane, jedno na sto dzieci cierpi na autyzm. Konferencja daje możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń.
– Świadomość naszych nauczycieli jest duża, doskonalimy się regularnie, nie tylko w związku z miesiącem autyzmu. Dzięki temu mamy lepsze podejście, lepiej trafiamy do tych dzieci. Uczniowie czują się w szkole dobrze, bezpiecznie, uczą się łatwiej tych społecznych zachowań - tłumaczy Anna Przygoda.
Jedną z koordynatorek akcji jest nauczyciel wspomagający w „Jedynce” Wioletta Grabska, której 9-letni syn cierpi na autyzm. Jak mówi, zaczęło się od uświadamiania szkolnej społeczności, nauczycieli oraz uczniów. Teraz uczniowie w każdy piątek, na znak solidarności, ubierają się na niebiesko. Jak mówi, nie ma w szkole osoby, która nie wiedziałaby, na czym polega ten rodzaj zaburzeń.
Wioletta Grabska mówi, że dziecko z autyzmem wymaga dużo uwagi, ale dzięki odpowiedniej terapii widać pozytywne zmiany. W przypadku jej syna pomogły zajęcia z integracji sensorycznej, a także praca z psychologami, logopedami i neurologopedami.
– Syn został zdiagnozowany w wieku 3 lat, wtedy w ogóle nie mówił. Po wdrożeniu terapii po pół roku czytał płynnie. Bez zrozumienia, ale czytał – mówi Wioletta Grabska.
Jak zauważa, lokalnie wiele osób zdaje sobie już sprawę z tego, czym jest autyzm, także dzięki działaniom organizowanym przez jej szkołę.
Akcja „Niebieska Jedynka” odbyła się w Opatowie po raz trzeci.