Samorządy i organizacje pozarządowe mogą zgłaszać wnioski o dofinansowanie projektów z rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Powiaty i gminy mogą uzyskać 80 proc. dofinansowania m.in. na budowę przejść dla pieszych, poprawę bezpieczeństwa rowerzystów oraz na edukację seniorów.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek informuje, że województwo świętokrzyskie, razem z warmińsko-mazurskim, uzyskało najlepszy wynik w Polsce w poprzedniej edycji programu. W latach 2016-2017 zrealizowano łącznie 17 projektów.
– Chce zachęcić samorządy i organizacje pozarządowe do pisania wniosków. Dzięki uzyskanym środkom, mogą państwo wspierać bezpieczeństwo mieszkańców i poprawiać infrastrukturę drogową – powiedziała wojewoda.
Senator PiS Krzysztof Słoń podkreśla, że program Razem Bezpieczniej jest elementem długofalowej polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości. Sukcesem było między innymi uruchomienie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która zaktywizowała wielu Polaków.
– Żadne służby nie są w stanie poradzić sobie z patologicznymi i negatywnymi zjawiskami, jeśli nie będą wspierane przez społeczeństwo – powiedział senator.
Poseł Porozumienia Michał Cieślak podkreśla, że zadania realizowane w ramach rządowego programu, pozwalają samorządom poprawić bezpieczeństwo społeczności lokalnej.
– Wydaje mi się, że przejścia dla pieszych i ich poprawne oświetlenie jest bardzo ważne dla pieszych i dla kierowców – powiedział parlamentarzysta.
Dariusz Augustyniak, Komendant Wojewódzki Policji, dodaje, że powiaty i gminy mogą liczyć na pomoc funkcjonariuszy we wskazaniu realnych niebezpieczeństw w ich rejonie.
– Chcemy, aby te działania przynosiły efekt. Lepiej zapobiegać niż leczyć. To jest domena, która się zawsze sprawdza – dodał komendant.
Tomasz Bajerczak, zastępca świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, powiedział, że w poprzedniej edycji programu udało się zrealizować wiele ciekawych projektów. Przykładem może być zadanie o nazwie „Starachowice bezpieczne w praktyce”.
– W ramach inwestycji udało się rozbudować plac zabaw i tym samym powstało miejsce bezpieczne dla dzieci i młodzieży. Ponadto zakupiono około 400 czujników czadu, które rozdano mieszkańcom – dodał Tomasz Bejerczak.
Wnioski można składać do 21 maja. Do ministerstwa zostanie przekazanych 26 najlepszych projektów. Do 2020 roku na ten cel resort przeznaczy 19 milionów złotych.