Medycyna estetyczna w zakresie stomatologii robi w ostatnich dziesięcioleciach ogromne postępy. Coraz powszechniejsze stają się implanty. Czym są, z jakich materiałów powstają oraz jak wygląda proces ich wszczepiania – między innymi o tym rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia” z lekarzem stomatologiem Pawłem Staszczykiem, specjalistą protetyki stomatologicznej, implantologiem.
– Czy implanty są dla każdego?
Zasadniczo są dla każdego. Są oczywiście wąskie przeciwwskazania. W medycynie ogólnej są to ostre fazy choroby nowotworowej lub inne choroby wycieńczające. Tak naprawdę najwięcej przeciwwskazań jest miejscowych i wtedy wszczepienie jest niemożliwe, bo na przykład ubytek w kości sprawia, że implant nie ma być gdzie umieszczony. Istnieją już na szczęście metody odtwórcze, które pozwalają na rekonstrukcję brakującej części kości i wtedy implantacja jest możliwa.
– Czy implant może zostać odrzucony przez organizm?
Nie należy tego tak klasyfikować. Może nastąpić brak integracji. Współczesna implantologia opiera się na stopach tytanu, które są całkowicie biozgodne i przyjmowane przez nasz układ immunologiczny oraz kość wyrostka zębodołowego, czy żuchwy jako swoje. Zdarza się, że czasami nie wystąpi integracja, ale nie znamy powodów. Wiadomo jednak, że nie jest to reakcja immunologiczna.
– Jak zakłada się implanty, jak długo trwa taki proces?
Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Czasami można wszystko zrobić podczas jednej wizyty, w innych przypadkach proces rozkłada się na raty. Jeśli musimy dokonywać rekonstrukcji podpory kostnej to może się to przedłużyć nawet do półtora roku.
Część pierwsza:
Część druga: