Propozycję dla miłośników informatyki i nowych technologii przygotował Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Od października otworzy nowy kierunek studiów – inżynierię danych.
Profesor Marek Pajek, dyrektor instytutu, podkreśla, że wiedza, którą będzie można zdobyć dotyczy rzeczy niezwykle przydatnych we współczesnej nauce, ale też biznesie.
– Planujemy dwa strumienie kształcenia: tradycyjny w języku polskim oraz dla chętnych w języku angielskim. W tym drugim przypadku opłaty musieliby wnosić studenci z zagranicy, którzy nie posiadają Karty Polaka – informuje profesor Pajek.
Profesor Wojciech Broniowski, kierujący Zakładem Fizyki Komputerowej, dodaje, że obecne komputery przetwarzają ogromne ilości informacji. Mowa o danych pozyskiwanych przez naukowców, czy firmy analityczne badające na przykład nasze preferencje podczas przebywania w Internecie. Równie duże ilości danych wykorzystują aplikacje tłumaczące mowę, analizujące obraz, czy sterujące samochodami autonomicznymi. Producenci takich programów potrzebują specjalistów znających się na inżynierii danych.
– To jest współczesna rzeczywistość i my chcemy naszym studentom wpoić umiejętności potrzebne do tego, by się w tej rzeczywistości odnaleźć. Dobry inżynier nie musi pisać programu od zera, powinien za to umieć znaleźć w sieci, czy bibliotekach rozwiązanie problemu. Będziemy uczyć, jak być inżynierem danych umiejącym poruszać się w ogromnym softwarowym środowisku – zachęca profesor Broniowski.
Nowy kierunek będzie trwał siedem semestrów, a uczelnia planuje przyjąć około trzydziestu studentów.