Popularna ostrowiecka „Budowlanka”, czyli Zespół Szkół nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim, kusi gimnazjalistów nowymi kierunkami kształcenia. Od września placówka chce uczyć grafiki i poligrafii cyfrowej oraz fachowców w dziedzinie hydrauliki.
W związku z powrotem ośmioklasowych szkół podstawowych, absolwentów gimnazjów będzie mniej niż w latach ubiegłych. Stąd decyzja o utworzeniu nowych kierunków, które przyciągną uwagę młodzieży, a przy tym pozwolą zapełnić niszę na lokalnym rynku pracy.
Jacek Farys, dyrektor Zespołu Szkół nr 2, informuje, że nowych kierunków domagali się przedsiębiorcy z miasta.
– Po sprawdzeniu Barometru Zawodów podjęliśmy decyzję o utworzeniu kierunków: technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik inżynierii sanitarnej oraz monter sieci i instalacji sanitarnych – wymienia dyrektor „Budowlanki”.
Dodaje, że w ostatnim czasie w mieście powstała duża firma, w której jest zapotrzebowanie na hydraulików.
– Tam odbywać się będą także praktyki – dodaje Jacek Farys.
Duże nadzieje z kierunkami technik grafiki i poligrafii cyfrowej wiąże Krzysztof Hojry, nauczyciel przedmiotów informatycznych. Uważa on, że to kierunek dający możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy, np. w agencjach reklamowych, a także instytucjach i urzędach. Wszędzie tam, gdzie pracuje się przy komputerze. Krzysztof Hojry tłumaczy, że w tym zawodzie potrzebne są predyspozycje kreatywne i artystyczne, a szkoła od podstaw nauczy obsługi programów do składu tekstów, grafiki wektorowej, aż po obróbkę filmów.
Podczas dni otwartych szkołę odwiedził Kacper Skrobosz z Tarłowa. Jak mówi, zastanawia się nad dwoma kierunkami, w tym nad grafiką i budownictwem. Uważa, że w tak dużym mieście jak Ostrowiec nowe kierunki mają rację bytu i mogą się utrzymać.
Sztandarowym kierunkiem w popularnej budowlance jest budownictwo, kształcą się tu także przyszli geodeci, marketingowcy oraz monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.