O aferach związanych z firmą Amber Gold oraz reprywatyzacją w Warszawie rozmawiali z mieszkańcami Kielc przedstawiciele Kukiz 15. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przyjechali Tomasz Rzymkowski – wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold oraz Mecenas Adam Zieliński – członek komisji ds. reprywatyzacji.
Magdalena Fogiel-Litwinek, prezes świętokrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Kukiz’15, przyznaje, że sprawa Amber Gold jest bardzo poruszająca. W aferze 19 tysięcy ludzi straciło około 850 milionów złotych. Działo się to wszystko przy akceptacji służb. Szefem firmy był człowiek słup, Marcin P., który przed założeniem firmy miał sześć wyroków za oszustwa finansowe.
– Trzeba rozmawiać na trudne tematy. Nie wolno zapominać jako to było jeszcze kilka lat temu. Dlatego takie spotkania są szczególnie ważne – dodaje Magdalena Fogiel-Litwinek.
Tomasz Rzymkowski, wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold, twierdzi, że afera mimo iż miała miejsce w 2012 roku, nadal jest bulwersująca. Wszystko dlatego, że wciąż pojawiają się nowe fakty w tej sprawie. Dodaje, że jeszcze w maju i czerwcu komisja przesłucha kierownictwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i szefostwo Biura Ochrony Rządu.
– Z pewnością przed końcem tego roku Wysokiej Izbie zostanie przedstawiony projekt sprawozdania z prac komisji. Osoby pokrzywdzone mogą liczyć, że wnioski które przedstawimy znajdą odzwierciedlenie w działaniach prokuratury. Liczę, że państwo polskie zrekompensuje straty, jakie ponieśli wszyscy pokrzywdzeni. To państwo zawiniło. To ono pobierało podatki i gwarantowało bezpieczeństwo. Prawo było dobre, zawiedli funkcjonariusze publiczni – powiedział parlamentarzysta.
Mecenas Adam Zieliński przybliżał mieszkańcom problem nielegalnej reprywatyzacji. Jak powiedział, problem ten ma większość miast w wojewódzkich oraz mniejszych miejscowości w Polsce. Warszawa jest przykładem widowiskowym, ponieważ to ratusz zwracał kamienice beneficjentom reprywatyzacji. Jego zdaniem w przypadku innych miast najwięcej szkód wyrządziły sądy. Dodaje, że procedura we wszystkich ośrodkach wygląda podobnie. Decyzje w tych sprawach zapadają w zaciszach sądów bez udziału lokatorów komunalnych. Mieszkańcy dowiadują się o całym procederze po fakcie. Wówczas okazuje, się, że czynsze wzrastają o kilkaset procent, a los lokatorów jest powierzony w ręce tzw. czyścicieli kamienic. Dodaje, że proceder rozpoczął się w latach 90-tych i nie ma jeszcze końca.
– Do komisji weryfikacyjnej trafiło kilka tysięcy spraw w ciągu pierwszego roku działania. Obecnie przeanalizowanych zostało kilkadziesiąt z nich. Kolejne kilkaset jest w trakcie pracy. Komisja do tej pory zajmowała się Warszawą. Wszystkie inne miasta apelują i czekają na komisje dedykowane innym miastom. Pojawiła się koncepcja, aby przy wszystkich urzędach wojewódzkich zaczęły działać podobne komisje zajmujące się sprawami lokalnymi – dodaje.
To nie pierwsze spotkanie o tej tematyce w regionie. Tomasz Rzymkowski o aferze Amber Gold rozmawiał dzisiaj także z mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego.