– Ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego program „Dostępność Plus” to wymóg cywilizacyjny – powiedział na naszej antenie senator PiS Krzysztof Słoń, członek Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Jak podkreślił, podpisana deklaracja ma konstytuować politykę państwa w dziedzinie pomocy i wspierania osób starszych i niepełnosprawnych.
Szacuje się, że w 2024 roku 23% mieszkańców Polski to będą osoby powyżej 64 roku życia, a świętokrzyskie jest najszybciej starzejącym się regionem w Polsce. Dlatego, jak zaznaczył senator Słoń, rząd w ramach programu „Dostępność Plus” chce ułatwić seniorom, osobom z niepełnosprawnościami czy kobietom z dziećmi poruszanie się w przestrzeni publicznej.
Sam program „Dostępność plus” ma mieć dwa wymiary. Pierwszy zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Drugi wymiar związany jest z inwestycjami budowlanymi, transportowymi i technologicznymi w już istniejącą infrastrukturę – dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Senator Słoń zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia ułatwień zdrowotnych.
– Dostrzegamy, że w tej materii dotychczas były duże zaniedbania. Do mnie również docierały takie sygnały, że osoby starsze, niepełnosprawne mają utrudniony dostęp nie tylko do publicznej służby zdrowia. Dużym problemem było korzystanie z części zabiegów, chociażby przez osoby ze schorzeniami psychicznymi – powiedział.
Senator zwrócił uwagę na utrudniony dostęp do sal operacyjnych, zabiegowych, na sprzęt, który nie zawsze jest przystosowany do pacjentów z różnego rodzaju ułomnościami. Gość Radia Kielce ma nadzieję, że dzięki programowi ta sytuacja się zmieni.
Zdaniem senatora konieczne są także rozwiązania ułatwiające seniorom i niepełnosprawnym dostęp do instytucji kultury, a także zmiany w sferze edukacyjnej.
– Ważna jest takie kształtowanie świadomości społecznej, aby dzieci niepełnosprawne trafiały nie tylko do specjalnie przystosowanych szkół integracyjnych, ale aby w pozostałych placówkach oświatowych likwidowane były wszystkie bariery – dodał senator Słoń.
Pieniądze na realizację programu będą pochodziły z publicznych środków – na przykład z budżetu państwa czy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i funduszy europejskich, czyli tzw. funduszy norweskich. Do 2025 roku na jego realizację będzie przeznaczone 23 miliardy złotych.