Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował dziś nowy program „Dostępność Plus”, którego kluczowym pojęciem jest samodzielność, a celem dostosowanie publicznej infrastruktury i usług do potrzeb seniorów i osób niepełnosprawnych.
W ciągu 7 lat na ten cel wydanych zostanie 23 mld zł. Pieniądze będą przeznaczone m. in. na dostosowanie instytucji publicznych, np. dworców do potrzeb osób niepełnosprawnych, autobusów komunikacji miejskiej, budowę wind w 3 i 4 piętrowych budynkach, czy opłacenie asystenta osoby niepełnosprawnej.
Krzysztof Lipiec, szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że program jest realną odpowiedzią na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych.
– Wsłuchując się w głos ludzi zauważamy, że osoby niepełnosprawne i starsze w swojej codzienności napotykają na wiele barier. Te bariery trzeba likwidować, by ułatwić im funkcjonowanie w społeczeństwie. To są rozwiązania wręcz innowacyjne, ponieważ do tej pory te problemy nie były zauważalne. Jest to otwieranie świata dla tych, którzy mają problemy z przemieszczaniem się – stwierdził Krzysztof Lipiec.
Zdaniem Anny Krupki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, program „Dostępność Plus” ułatwi życie osobom niepełnosprawnym i starszym.
– Ten program sprawi, że budynki będą bardziej dostosowane do ich potrzeb. Będą także pieniądze na asystenta osoby niepełnosprawnej, który będzie z pewnością wielką pomocą dla niepełnosprawnego. Takie zmiany powinny być zrealizowane dużo wcześniej – dodała Anna Krupka.
Ten program przybliży Polskę do cywilizowanych krajów Europy i świata, stwierdził z kolei Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.
– Tej program to przełom jeśli chodzi o opiekę, o wspieranie osób niepełnosprawnych, starszych, czy kobiet w ciąży lub wychowujących małe dzieci. Szykuje się duża rewolucja, duży skok cywilizacyjny – dodał Krzysztof Słoń.
Marzena Okła-Drewnowicz, poseł Platformy Obywatelskiej, która w gabinecie cieni PO jest odpowiedzialna za politykę senioralną mówi, że ten program jest tylko wycinkiem odpowiadającym na morze potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.
– Program w dużej mierze dotyczący likwidacji barier architektonicznych. Dzisiaj osoby starsze potrzebują realnej opieki związanej z godnym życiem, ze zdrowiem i opieką. Stąd moim zdaniem ten program to tylko wycinek, bardzo ważny, ponieważ pomaga w poruszaniu się, ale to tylko jeden z segmentów – stwierdziła Marzena Okła-Drewnowicz.
Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach przyznaje, że program „Dostępność Plus” dotyczy bardzo ważnych i istotnych potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Jego zdaniem to dobrze, że zadania realizowane w ramach tego programu powierzone zostaną samorządom.
– Wszystkim nam się będzie lepiej żyło, jeśli będą zastosowane rozwiązania architektoniczne, które pozwalają łatwiej poruszać się po mieście, czy po budynku. Za realizację tego programu w głównej mierze odpowiedzialne będą samorządy i uważam, że to jest bardzo dobre rozwiązanie. Pieniądze z tego programu wykorzystamy tak, by naszym mieszkańcom lepiej się żyło – dodał Marek Scelina.
Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej, stwierdził, że program, który przygotowuje rząd jest o szerokiej skali działania. Dotyczy on nie tylko likwidacji barier architektonicznych, ale także zawiera udogodnienia pod kątem osób niesłyszących czy niewidomych.
– Pod tym względem program wydaje się celowy i bardzo ambitny, co może stwarzać obawy, na ile te ambicje uda się wcielić w życie – dodał ksiądz Stanisław Słowik.
Program „Dostępność Plus” będzie realizowany do 2025 roku. Na ten temat rozmawiać będziemy także we wtorek. Naszym gościem o 8.30 w Rozmowie Dnia będzie Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.