Wpływ górnictwa na rozwój nauki i techniki, górnictwo w kulturze i sztuce, powstawanie i upadek ośrodków eksploatacji złóż – to niektóre tematy, którym poświęcona jest konferencja, która rozpoczęła się w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Biorą w niej udział geolodzy oraz archeolodzy z naukowych ośrodków w całym kraju, głównie z Dolnego Śląska, m.in. z Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, KGHM Cuprum, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Polskiej Akademii Nauk.
Pomysłodawcą i organizatorem konferencji jest dr Maciej Madziarz z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Jak mówi, to już 12. edycja konferencji, której celem jest skupianie pasjonatów dziedzictwa i historii górnictwa, zajmujących się wszelkimi aspektami tego problemu.
– Nasza cywilizacja, kiedyś i współcześnie, u swoich podstaw ma eksploatację oraz wykorzystanie surowców mineralnych. Współcześnie ludzie kompletnie nie zdają sobie sprawy z tego, że nie byłoby naszej cywilizacji, gdyby kiedyś człowiek nie sięgnął po raz pierwszy po surowiec metodami górniczymi – tłumaczy naukowiec.
Dodaje, że pierwszym surowcem wydobywanym tymi metodami był krzemień. Jak mówi, Krzemionki to korzenie górnictwa, nie tylko polskiego, ale i światowego.
Naukowiec podkreśla, że Krzemionki to wyjątkowe miejsce, które mogłoby być nawet europejskim centrum dziedzictwa górniczego. Z kolei dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego Włodzimierz Szczałuba informuje, że od lat dąży się do tego, aby na terenie rezerwatu powstała stacja naukowo-badawcza. Myśl tę zainicjował profesor Stefan Krukowski, który jako jeden z pierwszych zinwentaryzował powierzchnię kopalni.
Włodzimierz Szczałuba uważa, że konferencja jest formą nauki dbania o zabytek, ale także jego promocji.
– Zdobywamy doświadczenie co do zagospodarowania i udostępniania innych obiektów górniczych. Wymieniamy się wzajemnie wiedzą i doświadczeniem, ale Krzemionkom nadal potrzeba promocji w Polsce i na świecie. A tu mamy znakomitą promocję, środowisko z całej Polski – tłumaczy dyrektor.
Konferencja potrwa do soboty. W planach są prelekcje naukowe, ale także sesje terenowe w dolinie rzeki Kamiennej.