Województwo świętokrzyskie, obok podlaskiego i pomorskiego, jest w czołówce kraju pod względem liczby dzieci, które są szczepione przeciw chorobom zakaźnym. Jak informuje Marzena Haponiuk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, w naszym regionie, na tysiąc dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych jest tylko dwoje, podczas gdy średnia krajowa wynosi cztery osoby.
– Najlepsze w naszym kraju jest województwo podlaskie ze wskaźnikiem 0,8%. Na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie, gdzie na tysiąc dzieci niezaszczepione jest jedno. Na podium znalazł się także nasz region ze wskaźnikiem 1,7 – dodaje Marzena Haponiuk.
Z kolei najwięcej dzieci niezaszczepionych przeciw chorobom zakaźnym jest w województwach: śląskim i wielkopolskim. W tych regionach odpowiednio na tysiąc dzieci niezaszczepionych było 7 i 6 osób. Piotr Wysocki z Zakładu Biochemii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi informuje, że niezaszczepione dziecko jest narażone na niebezpieczeństwo kontaktu z patogenem, który może je zabić.
– Jeżeli dziecko przebywa w środowisku, w którym są inni ludzie zaszczepieni, wówczas nie ma zagrożenia, że nastąpi kontakt z jakimś patogenem. Natomiast przez to, że dzieci nie są szczepione, prowokujemy sytuację pojawienia się patogenów, które są również niebezpieczne dla osób starszych, u których układ immunologiczny nie funkcjonuje tak, jak powinien – wyjaśnia dr Piotr Wysocki.
Kielce są jednym z nielicznych miast w Polsce, które funduje mieszkańcom szczepienia przeciw groźnym chorobom. Jak przypomina Anna Dusza – Ciechanowska, główny specjalista w Referacie Promocji Zdrowia i Profilaktyki w kieleckim ratuszu, obecnie miasto oferuje 5 bezpłatnych programów profilaktyki zdrowotnej zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
– Pierwszym programem, który wprowadziliśmy w 2006 roku, był program profilaktyki zakażeń pneumokokowych, skierowany do nowo narodzonych dzieci. Drugim jest profilaktyka zakażeń meningokokowych, skierowana do dzieci, do drugiego roku życia oraz do młodzieży. Kolejny program, który finansuje miasto, to prewencji ospy wietrznej dedykowany dzieciom do 3 roku życia, które nie uczęszczają do żłobka. Z kolei 12-letnie dziewczynki bezpłatnie szczepimy przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV – wylicza Anna Dusza Ciechanowska.
Kielce finansują również szczepienia przeciw grypie dla kielczan powyżej 55 roku życia. Rocznie z tego programu korzysta około 10 tysięcy osób. Na temat szczepień rozmawiają dziś w Kielcach specjaliści, podczas konferencji „Szczepię się – chronię zwoje zdrowie i innych”. Jej organizatorem jest Polskie Towarzystwo Higieniczne oddział w Kielcach oraz Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.