Stowarzyszenie „Geoland Świętokrzyski”, skupiające gminy: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów stara się o wpisanie tego obszaru na listę Geoparków Globalnych UNESCO, uznawanych za dobro Światowego Dziedzictwa.
Jak informowaliśmy, wniosek został złożony w listopadzie Paryżu i przeszedł ocenę formalną. Teren tych pięciu gmin charakteryzuje się wybitnym dziedzictwem geologicznym, kulturowym i przyrodniczym. Samorządy uznały, że mają na tyle ciekawą propozycję, że warto ją wykorzystać. Ranga certyfikatu jest w tej chwili zrównana z obiektami dziedzictwa kulturowego i rezerwatami biosfery.
Kieleccy radni zgodzili się podczas sesji na przeznaczenie 8 tysięcy 800 złotych na składkę do stowarzyszenia, która pokryje m. in. koszty pobytu komisji, oceniającej świętokrzyski projekt, stworzenie strony internetowej, opłacenia kancelarii prawnej i biura rachunkowego – informuje Elżbieta Czajkowska, dyrektor kieleckiego Geoparku. Takie same koszty ponoszą wszystkie gminy wchodzące do stowarzyszenia.
Nasz region ma szansę stać się w pierwszym w Polsce, położonym w całości w naszym kraju Geoparkiem Globalnym UNESCO. Obecnie mamy tylko geopark transgraniczny, polsko – niemiecki – Łuk Mużakowa.
Wnioski o wpisanie na tę prestiżową listę złożyły 23 geoparki. W tym 11 z Europy i jeden – świętokrzyski z Polski. Przyznanie certyfikatu niesie za sobą liczne korzyści, m. in. ściągnięcie większej liczby turystów i jeszcze lepsze wypromowanie tych obszarów. Decyzja zapadnie w 2019 roku. Certyfikat UNESCO przyznawany jest na cztery lata. Po tym okresie następuje kolejna weryfikacja.