Program stypendialny dla najzdolniejszych uczniów był jednym z tematów Komisji Edukacji i Kultury kieleckiej Rady Miasta. Na jednym z kolejnych posiedzeń radni będą dyskutować nad wypracowaniem modelu, który mógłby sprawdzić się w Kielcach.
Podobne inicjatywy stosowane są w wielu miastach w Polsce, nie tylko w tych największych, ale również porównywalnych do stolicy województwa świętokrzyskiego. Np. w Radomiu laureaci szczebla krajowego olimpiad przedmiotowych otrzymują jednorazowe stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych.
Tomasz Ossowski nauczyciel historii, który przygotowuje kieleckich olimpijczyków podkreślił, że mamy bardzo zdolną młodzież, która z powodzeniem może współzawodniczyć z osobami z innych regionów. Dlatego w ten potencjał warto inwestować. Miasto mogłoby więc zrobić trochę więcej dla tych osób i mocniej je wspierać, tak jak ma to miejsce w innych miastach wojewódzkich, poprzez wprowadzenie dodatkowego systemu stypendialnego. Tam, aby te środki mogły z jednej strony pomagać uczniom w rozwijaniu ich pasji, zakupie pomocy dydaktycznych, a z drugiej byłyby takim widomym znakiem, że miasto troszczy się o te osoby.
Anita Stanisławska dyrektor Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego w ratuszu podchodzi do pomysłu nieco sceptycznie. Jej zdaniem, można by zastosować jakiś system motywacyjny dla pedagogów, których uczniowie regularnie odnoszą sukcesy. Jak powiedziała, jedno rozwiązanie nie wyklucza drugiego, dlatego dobrze, że temat zostanie przez radnych podjęty, bo być może pojawi się jeszcze inny ciekawy pomysł.
Zdaniem radnego Tomasza Boguckiego, każdy pomysł, który będzie skutkował pomocą w rozwój zdolnego ucznia, jest godny rozważenia. Trzeba jednak poznać, jak dużej liczby osób mogłoby to dotyczyć i czy wyłącznie wsparcie finansowe jest najlepszym rozwiązaniem. Zdaniem radnego, powinno być to rozwiązanie systemowe, które z jednej strony zauważałoby potrzeby uczniów zdolnych i bardzo zdolnych, a z drugiej motywowało nauczycieli, którzy sprawdzają się w pracy z tą grupą młodzieży do ukierunkowywania ich w odpowiednią dziedzinę rozwoju.
Najzdolniejsi uczniowie kieleckich szkół nagradzani są jako „Nadzieje Kielc”. Jednorazowe wsparcie finansowe wynosi 1500 złotych.