Nawet 11 milionów złotych może kosztować tężnia, którą władze Buska-Zdroju chcą wybudować w centrum Nowego Parku Zdrojowego. Gmina podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim na utworzenie Rodzinnego Parku Zdrowia, którego ogromny inhalator ma być główną atrakcją. Całkowita wartość projektu szacowana jest na ponad 15 milionów złotych, w tym 7 milionów to dotacja unijna.
Wiceburmistrz Buska Tomasz Mierzwa informuje, że przetarg na wykonanie inwestycji ogłoszony zostanie jeszcze w tym tygodniu. Tężnia o wysokości około 8 metrów będzie miała kształt koła ze średnicą 75 metrów i obwodem 210 metrów. – Będzie można wejść na jej koronę i oprócz inhalacji podziwiać cały teren uzdrowiska. Do dyspozycji kuracjuszy będą również ławki i leżanki. W centrum obiektu znajdzie się również mały dom zdrojowy z przeszkloną oranżerią, pijalnią wód, kawiarnią i mini tężnią. Nieopodal stanie także nowoczesna fontanna z elementami światła i muzyki. – W ramach projektu wybudowany zostanie także mini park wodny z różnymi urządzeniami prezentującymi możliwości zastosowania wody. Będzie także siłownia zewnętrzną, a przejście z Nowego do Starego Parku Zdrojowego umożliwi nowy mostek.
Plany dotyczące budowy tężni przypadły do gustu buskim kuracjuszom. Jak mówią, obecny teren Nowego Parku Zdrojowego z uwagi na małą ilość drzew i brak dodatkowych atrakcji nie zachęca do rekreacji. Budowa Parku Zdrowia wypełni ich zdaniem pustą do tej pory przestrzeń, a sama tężnia umożliwi oddychanie powietrzem nasyconym solankowym aerozolem, który, jak podkreślają, ma bardzo dobry wpływ na zdrowie. – Dla ludzi starszych inhalacje w obecnym czasie, kiedy jest duże skażenie powietrza są jak najbardziej wskazane – uważa pani Urszula, która na kurację do Buska przyjeżdża z Krakowa. Tym bardziej, że Busko leży blisko Krakowa i będzie można tu przyjechać nawet na jeden dzień i pooddychać przez kilka godzin zdrowym powietrzem – dodaje.
Władze Buska-Zdroju liczą, że inwestycja przyczyni się do uatrakcyjnienia turystycznych i zdrowotnych walorów miejscowości. Obiekty mają być gotowe w przyszłym roku.