Serce ludzkie to najbardziej zapracowany mięsień w całym organizmie. W ciągu 1 minuty pompuje 5-6 litrów krwi. Dziennie przepompowuje jej ponad 7 tysięcy litrów krwi. W ciągu dnia serce kurczy się około 100 tysięcy razy. Doktor Aneta Dudek specjalista kardiolog opowiada o budowie i roli serca.
– Jak zbudowane jest serce?
– Serce pełni najważniejszą rolę, bez niego nie ma życia. Serce to pompa, która tłoczy krew do każdej najmniejszej komórki naszego organizmu. Dzięki tej sile tłoczącej serca dostarczana jest krew a wraz z nią substancje odżywcze i tlen. Serce wbrew pozorom tak naprawdę się nie męczy. Z grubsza można powiedzieć, że serce składa się z czterech jam. Są to dwa przedsionki: prawy i lewy i dwie komory: prawa i lewa. Główną funkcję skurczową pełni komora lewa. Jest ona zdecydowanie grubsza i większa niż komora prawa i to właśnie ona powoduje, że krew jest tłoczona na obwód. Od serca i do serca dochodzą i odchodzą naczynia. Naczynia, które wpadają do serca, które powodują, że krew wraca do serca to są żyły, natomiast naczynia które powodują wypływ krwi z serca to tętnice. Główną tętnicą, którą krew jest tłoczona na obwód jest aorta. Zaczyna się zastawką aortalną (miejsce połączenia lewej komory z aortą) przez tę zastawkę płynie krew tętnicza do aorty a aortą-tętnicami jest krew rozprowadzona na obwód do komórek, z komórek żyłami wraca do serca.
– Dysfunkcja nawet jednego z wymienionych elementów może być bardzo groźna dla naszego zdrowia?
– Oczywiście, dlatego bardzo musimy dbać o ten mięsień. Warto pamiętać, że serce nie lubi używek (tytoniu, alkoholu), braku ruchu, złej diety. Tu także warto wspomnieć o tętnicach wieńcowych. To tętnice, którymi krew dopływa do mięśnia sercowego. Serce potrzebuje tlenu i energii. Dzięki tym tętnicom serce jest odżywiane. Jedna z najpopularniejszych chorób – choroba wieńcowa związana jest właśnie z tymi tętnicami.
– Jak duże jest serce dorosłego człowieka?
– Kobiety mają mniejsze serca niż mężczyźni. Przeciętnie serce waży 250-300 gram. Zbyt duże serce to nie dobrze. Każda część serca ma swoje wymiary i normy.
Posłuchaj rozmowy: