W Kielcach oddano do użytku kolejne dwa mieszkania chronione. Zamieszkało w nich osiem osób z zaburzeniami psychicznymi. Lokale w pełni wyposażone w niezbędny sprzęt, składają się z kuchni lub aneksu kuchennego, dwóch pokoi oraz łazienki – informuje Katarzyna Gonciarz, zastępca kierownika działu usług w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach.
– Mieszkania są urządzone kompleksowo. Każdy pokój wyposażony jest w szafę, biurko, łóżko, stolik i krzesełka. Na każdym piętrze jest także wyposażona łazienka oraz kuchnia, w której znajdują się m. in. kuchenka, szafki, lodówka oraz sprzęt AGD. Zakupiliśmy także przyrządy do sprzątania i do gotowania – wylicza Katarzyna Gonciarz.
Jedną z lokatorek została Alina Pasińska. – Bardzo się cieszę, że miasto przydzieliło mi to mieszkanie. Tu jest spokój, ładny widok z okna, mieszkanie jest komfortowo urządzone. Ważne, że w razie potrzeby będę mogła liczyć na opiekuna z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – dodaje Alina Pasińska.
Uczestnicząca w otwarciu mieszkań Elżbieta Bojanowska, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomniała, że rząd w swoim programie wspiera osoby i rodziny niepełnosprawne, które nie są w pełni samodzielnie funkcjonować. – Dzięki wprowadzonej przez obecny rząd ustawy „Za życiem” doprecyzowaliśmy formę mieszkalnictwa chronionego. To są lokale treningowe i wspierane. Te pierwsze dedykowane są młodym osobom, opuszczającym placówki opiekuńczo-wychowawcze. Dzięki takiej pomocy, mogą pod okiem pracownika pomocy społecznej uczyć się dorosłego życia. Z kolei mieszkania wspierane skierowane są do osób niepełnosprawnych i starszych, którym wystarczy niewielkie wsparcie, by mogli normalnie funkcjonować i utrzymywać relacje z otoczeniem, z innymi ludźmi. Kielce są dobrym przykładem, gdzie mieszkalnictwo chronione rozwija się w sposób godny podziwu – dodała wiceminister Elżbieta Bojanowska.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że formuła mieszkań chronionych jest w Kielcach stosowana już od kilku lat. — Takie mieszkania w żadnym wypadku nie stygmatyzują jego lokatorów. To są normalne miejsca na ziemi tych ludzi. Kielce od lat przodują w takich inicjatywach. Miasto również w tej chwili wpisują się w program „Dostępność +”, czyli program, który został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego. W jego ramach w najbliższych latach zostaną skierowane olbrzymie pieniądze na wspieranie osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych. W Kielcach już od lat taka polityka jest realizowana – dodał Krzysztof Słoń.
Adaptacja lokali, które znajdują się przy ulicy Ściegiennego, kosztowała prawie 224 tysiące złotych, z czego połowę kwoty pochodziło z budżetu państwa. Mieszkania chronione to lokale, w których mieszkają osoby, które są w miarę samodzielne, ale w razie potrzeby mają zapewnioną szybką pomoc pracownika opieki społecznej.
W Kielcach jest już około 150 mieszkań chronionych. 111 lokali jest przeznaczonych dla seniorów. Są również mieszkania treningowe dla osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze. Miasto planuje jeszcze wybudować jeden blok, w których zamieszkają osoby starsze. W tym roku ma być ustalona lokalizacja budynku, a inwestycja ma się rozpocząć w przyszłym roku.