Rozpoczął się czas aktywności kleszczy. Pajęczaki można spotkać nie tylko w lesie, ale także w parku, przed domem oraz na łące. Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce informuje, że możemy zabezpieczyć się przed nimi odpowiednim ubiorem. – Powinniśmy ubierać się na tzw. „cebulkę”. Jest to trudne przy wysokich temperaturach, jednak wystarczy założyć podkoszulek, a na niego koszulę. Wtedy kleszcz ma mniejsze szanse na wbicie się w nasze ciało – mówi Paweł Kosin.
Jak dodaje, trzeba pamiętać o tym, aby w trakcie wycieczek mieć na sobie długie spodnie, zakryte obuwie oraz nakrycie głowy. Kleszcze najczęściej wbijają się w nasze ciało pod kolanami, w zgięciu łokcia lub za uchem, dlatego ważne jest, aby zawsze po przyjściu do domu, dokładnie obejrzeć swoje ciało. Atakują zwykle rano lub w godzinach wieczornych.
Paweł Kosin przypomina, że pajęczaki mogą spowodować różne choroby, między innymi niebezpieczną dla życia boreliozę lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Na drugą z wymienionych chorób są już szczepionki. Na boreliozę jeszcze nie wymyślono, ale naukowcy nad nią pracują – wyjaśnia Paweł Kosin.
Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach informuje, że na oddziałach dziecięcych nie odnotowano jeszcze przypadków ukąszeń przez kleszcze. Pajęczaki są aktywne od marca, aż do listopada. Przed nimi powinniśmy zabezpieczyć również nasze domowe zwierzęta.