Starachowiczanie i ostrowczanie uczcili pamięć polskich oficerów w 78. rocznicę zbrodni katyńskiej.
W Starachowicach uroczystości rozpoczęła prezentacja słowno-muzyczna przygotowana przez młodzież z Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów. Uczniowie przypomnieli dramatyzm wydarzeń z 1940 roku, podkreślając bohaterstwo i patriotyzm pomordowanych.
Reprezentująca Starachowickie Rodziny Katyńskie Magdalena Ładej przypomniała m.in, że 13 kwietnia 1990 roku ówczesny prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow wyznał publicznie winę swojego narodu za dokonaną masakrę w Lesie Katyńskim.
– 47 lat wcześniej, 13 kwietnia 1943 roku, tę tragiczną prawdę ogłosili światu Niemcy – dodała Magdalena Ładej.
– Dziś, zebrani tu, pod Krzyżem Katyńskim w Starachowicach, tworzymy wielką Rodzinę Katyńską. Łączymy się w bólu, ale i w nadziei, że przykład płynący z tej tragedii nie pójdzie na marne – mówił Jerzy Miśkiewicz, wiceprezydent Starachowic.
Z kolei wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśliła, że w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oddajemy cześć i pamięć pomordowanym w Katyniu.
– Dziś oddajemy cześć tym, którzy byli elitą naszego narodu: żołnierzom, oficerom Wojska Polskiego, politykom, wielkim patriotom, poetom. Oni kochali Ojczyznę, kochali swoje rodziny, do których nie było im dane wrócić. Dziś możemy powiedzieć, że zwyciężyli. Zwyciężyli, kochając własną ojczyznę – dodała wojewoda.
W uroczystości udział wzięli: Rodziny Katyńskie, kombatanci, przedstawiciele władz, służb mundurowych, harcerze, delegacje szkolne z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy Starachowic.
Pamięć o pomordowanych na Wschodzie uczcili także mieszkańcy Ostrowca. W mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, uczniowie i służby mundurowe.
Marek Wójcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego zaznacza, że jego prace ciągle trwają. Poza dbaniem o sam monument i jego otoczenie, komitet odnajduje nazwiska pomordowanych ostrowczan. Obecnie na tablicach wymienione jest 48 osób. Wśród nich są żołnierze, policjanci, lekarze czy nauczyciele. W tym momencie trwa ostatnia procedura weryfikacyjna trzech kolejnych osób. Ich nazwiska w najbliższym czasie zostaną uwiecznione na tablicach przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Pomnik Katyński stoi obok kościoła przy ulicy Sandomierskiej. Powstał w 2003 roku. Społeczny Komitet wciąż pracuje nad stworzeniem pełnej listy mieszkańców Ostrowca, którzy zginęli z rąk NKWD. Dariusz Kaszuba, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w uroczystości uczestniczył z uczniami. Podkreśla, że przed historykami wciąż dużo pracy. Nieznana jest lista białoruska, wielu mieszkańców Ostrowca oczekuje na pamięć o swoich bliskich. Wspomniał postać Stanisława Szafrańskiego, jedną z ostatnio dodanych do listy. Jak zaznaczył Dariusz Kaszuba, szczególnie ważne jest przypominanie o prawdzie katyńskiej młodym ludziom. To zadanie pedagogów, by wychowywać kolejne pokolenia świadomych patriotów.
Podczas kazania przypomniane zostały także wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku. Jak zaznaczył kapłan – nie byłoby katastrofy smoleńskiej, gdyby nie było zbrodni katyńskiej.
Uczestnicy złożyli kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej i odśpiewali „Boże, coś Polskę”.