O dwa nowe obrazy wzbogaci się Muzeum Narodowe w Kielcach. Są to „Wspomnienie” Józefa Szermentowskiego i „Połów Ryb” Krzysztofa Kostrzewskiego. Placówka konsekwentnie od kilku lat pozyskuje dzieła artystów związanych z regionem świętokrzyskim, który jednocześnie stanowili elitę artystyczną XIX wieku.
Artyści i ich prace zapisani są w strategii rozwoju kolekcji Muzeum Narodowego, gdzie malarstwo stanowi priorytet. Placówka jak co roku czyni starania zakupu jednego dzieła. W tym roku wyjątkowo udało się jednak pozyskać pieniądze z programu ministerialnego „Kolekcje Muzealne” na dwa obrazy.
– „Połów Ryb” Franciszka Kostrzewskiego powstał w 1864 roku i pochodzi z najlepszego okresu twórczości malarza – poinformowała Daria Dyktyńska zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach.
Jest to obraz charakterystyczny dla artysty i przedstawia scenę rodzajową połowu ryb na tle przepięknie malowanego krajobrazu.
– Z kolei „Wspomnienie” Józefa Szermentowskiego powstało w Paryżu w 1865 roku i jest to obraz wyjątkowy, ponieważ odwołuje się do wydarzeń historycznych z 1863 roku – dodała Daria Dyktyńska.
Artysta był twórcą realizmu w pejzażach i w scenach rodzajowych.
Muzeum Narodowe w Kielcach posiada w swoich zbiorach 34 prace Józefa Szermentowskiego i 6 Franciszka Kostrzewskiego.
Józef Szermentowski urodził się w 1833 w Bodzentynie. W latach 1849-1853 przebywał w Kielcach u naczelnika powiatu kieleckiego, kolekcjonera i mecenasa młodych artystów Tomasza Zielińskiego.
Z kolei Franciszek Kostrzewski dzieciństwo spędził w Samsonowie. Podobnie jak Szermentowski był gościem Tomasza Zielińskiego.