Ponad 400 osób wzięło udział w ostrowieckich obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Uczestnicy spotkali się w sali widowiskowej kina Etiuda, a później przemaszerowali na Rynek.
Barbara Sęderowska, prezes Stowarzyszenia Niebieski Jeżyk, skupiającego osoby z autyzmem i ich rodziny, zaznacza, że obchody na tak szeroką skalę odbywają się po raz drugi w Ostrowcu, chociaż organizacja od kilku lat włącza się w Światowe Dni Świadomości Autyzmu. Zorganizowanie dużego przedsięwzięcia z udziałem dzieci autystycznych jest o tyle trudne, że nie da się przewidzieć ich reakcji na nieznane otoczenie i dużą ilość bodźców.
Barbara Sęderowska zaznacza, że jednym z podstawowych celów spotkania jest uświadamianie społeczeństwa, czym jest autyzm. Większości osób postronnych trudno przełożyć teoretyczne wiadomości dotyczące tej choroby na konkretne sytuacje w życiu codziennym. Tym bardziej, że w mediach można się spotkać z osobami autystycznymi, które bardzo dobrze funkcjonują w społeczeństwie.
Prezes Stowarzyszenia Niebieski Jeżyk podkreśla, że autyzm jest bardzo złożony. Osoby nim dotknięte mogą funkcjonować na bardzo odmiennych poziomach. Dlatego ważne jest publiczne pokazywanie, czym jest ta choroba i jak zachowują się osoby autystyczne. Potwierdza to Sylwia Kwiatkowska, mama dwunastoletniego Adriana. W wielu sytuacjach spotkała się z nieprzychylną reakcją otoczenia na zachowanie jej syna. W potocznym rozumieniu to duże dziecko i powinno znać normy zachowania. Zdaniem Sylwii Kwiatkowskiej, takie spotkania, powinny odbywać się znacznie częściej.
W obchodach uczestniczyła również dogoterapeutka Dorota Stoltz z owczarkiem podhalańskim Lordem. Oboje pracują z dziećmi autystycznymi. Praca z psem pozwala na stymulację wielu zmysłów, efekty pracy widać było również podczas dzisiejszego marszu. Dzieci podchodziły do Lorda, głaskały go i dotykały. Taki rodzaj terapii jest szczególnie wskazany dla dzieci autystycznych.
Na zakończenie spotkania, przy akompaniamencie orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej, w niebo wypuszczone zostały niebieskie baloniki, symbolizujące solidarność z osobami chorymi.
W Ostrowcu dzieci autystyczne mogę uczyć się w klasach integracyjnych, a specjalnie dla nich przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym istnieje przedszkole i szkoła.