Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło profilaktyczny program wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. To ogólnopolska akcja, w którą włączyły się także ośrodki z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego.
W ciągu dwóch lat, przebadanych zostanie 70 tysięcy osób w wieku 40-65 lat, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania, a więc osoby palące papierosy i spożywające wysokoprocentowy alkohol.
Jak przyznaje dr Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, zachorowalność na te rodzaje raka wzrasta. Każdego roku w Polsce wykrywanych jest 10 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi.
– Społeczeństwo jednak żyje dłużej, w związku z czym będzie przybywać osób, które chorują na raka. Jeśli chodzi o nowotwory głowy i szyi, to stanowią one 5 proc. zachorowalności wszystkich nowotworów ogółem. W Polsce 60 proc. z nich rozpoznawanych jest dopiero w trzecim i czwartym stadium zaawansowania. Wówczas nie ma wysokich szans na wyleczenie, nie sięgają one nawet 50 proc. Jeżeli uda się wygrać z chorobą, to jest to leczenie okaleczające, tak jak w przypadku raka krtani – mówi dr Jakub Spałek.
Jak dodaje, objawami które powinny skłonić do wizyty u lekarza są m.in. ból gardła, przewlekła chrypka, ból lub trudności przy połykaniu, uczucie zalegania w gardle, zmiany na śluzówkach jamy ustnej, guz na szyi, niedrożność nosa i krwawy wyciek z nosa. Objawy te muszą utrzymywać się przez przynajmniej trzy tygodnie i nie mogą być związane z przebytą infekcją górnych dróg oddechowych.
Jak dodaje dr Spałek, osoby które zaobserwują u siebie takie objawy powinny niezwłocznie udać się do lekarza.
– Program profilaktyczny daje pacjentom w wieku 40-65 lat możliwość wykonania badania endoskopowego, które pozwala uwidocznić zmiany nowotworowe na wczesnym etapie ich rozwoju. Jeżeli pacjent posiada jeden z objawów, który utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, wówczas może się zgłosić do naszej poradni, by takie badanie wykonać – dodaje dr Spałek.
W program zaangażowali się także lekarze rodzinni. Lista przychodni współpracujących ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii w realizacji projektu „Twój świadomy wybór” dostępna jest na stronie internetowej gis.onkol.kielce.pl.
Osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy na badanie do ŚCO mogą się także zarejestrować telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu 41 36 74 653.