Ulicami Buska-Zdroju przeszedł 4. Marsz Katyński. Jego uczestnicy wyruszyli sprzed pensjonatu „Sanato”, który w 1929 roku wybudował zamordowany w Katyniu lekarz uzdrowiskowy, major Wojska Polskiego Eugeniusz Budzyński.
Uczestnicy przeszli następnie pod sanatorium „Marconi”. Później przez Park Zdrojowy i dalej aleją Mickiewicza pod Publiczną Szkołę Podstawową nr 1. Tam uczniowie buskich szkół podstawowych i średnich, wcielający się w role polskich oraz sowieckich żołnierzy zaprezentowali widowisko zwieńczone symbolicznym pogrzebem zamordowanych na Wschodzie Polaków.
Organizatorem wydarzenia była Grupa Teatralna „Pegaz” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju. Jak mówi jej opiekun, Maria Nogaś, celem Marszu było przede wszystkim zainteresowanie polską historią młodzieży, która jej zdaniem powinna być kontynuatorem pamięci o zbrodni katyńskiej. – Jestem z pokolenia, które nie miało prawa uczyć się o Katyniu na lekcjach historii. Najwyższa pora, żeby nasza dzisiejsza młodzież mogła się tego dowiedzieć od nas – nauczycieli. Przekazywanie tej wiedzy w tak atrakcyjny sposób poprzez rekonstrukcję wydarzeń potęguje nasze przekonanie, że z tej żywej lekcji historii młodzież wyniesie coś dla siebie i pamięć o Katyniu poniesie dalej – uważa Maria Nogaś.
W trakcie Marszu czytane były również fragmenty poezji i pamiętników spisanych przez ofiary komunistycznego reżimu i ich rodziny. W plenerowym widowisku udział brały również uczennice buskich szkół, które wcieliły się w rolę matek i żon polskich oficerów. Uczestnicy Marszu Katyńskiego podkreślali, że to dla nich cenne doświadczenie, a zarazem duże przeżycie. – Powinniśmy upamiętniać każdą kolejną rocznicę zbrodni katyńskiej, ponieważ to bardzo ważny element naszej historii – podkreśliła Natalia Kojs z klasy III gimnazjum. – Jeszcze wiele osób z naszego pokolenia nie wie zbyt wiele na temat Katynia. Uważam, że powinniśmy o tym wydarzeniu wiedzieć i mówić jak najwięcej, chociażby biorąc udział w podobnych marszach pamięci – dopowiada Jakub Stasiak z klasy III.
Marzena Noga, nauczyciel i opiekun grupy teatralnej „Pegaz”, przypomina, że na terenie miasta przed laty zasadzono kilkanaście „dębów katyńskich”, które upamiętniają zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje mieszkańców Ziemi Buskiej. W trakcie Marszu przy każdym z nich zapalono symboliczne znicze pamięci.
Współorganizatorami Marszu Katyńskiego w Busku-Zdroju jest kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.