Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczyna przygotowanie planu zarządzania. To drugi ważny dokument, który zostanie dołączony do złożonego w styczniu wniosku o wpis placówki na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Jak informuje Włodzimierz Szczałuba, wniosek został zaakceptowany przez komisję UNESCO, ponieważ jest kompletny i spełnia wszelkie wymagania formalne. Kolejnym krokiem jest przygotowanie planu zarządzania. Ma on powstać jeszcze w tym roku przy współpracy z samorządami, powiatem oraz instytucjami dbającymi o zabytki i środowisko. – Musimy ustalić, jak zadbać o to, aby w odpowiednich dokumentach strategicznych samorządów zostały zagwarantowane warunki, pozwalające w jak najlepszym stanie zachować te miejsca z równoczesnym udostępnianiem – tłumaczy Włodzimierz Szczałuba.
Jak mówi dyrektor muzeum, dokument ma być gotowy na przełomie sierpnia i września. Wtedy na kilka dni do Krzemionek przyjedzie ekspert UNESCO, który dokładnie zapozna się z obiektem, opracuje rekomendacje dotyczące wpisu na listę.
Jednym z samorządów, który aktywnie włączy się w prace nad powstaniem planu zarządzania jest gmina Bodzechów. Na jej terenie znajduje się rezerwat Krzemionki wraz z kopalnią. Agnieszka Bielska, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego informuje, że samorządy muszą wypracować jak najlepszy plan, aby był on atutem, a nie obciążeniem. Jak mówi, plan będzie ograniczał działania związane z inwestycjami na terenie objętym wpisem. Również w planie zagospodarowania przestrzennego wyznaczony będzie specjalny obszar związany z ochroną, czy udostępnianiem zabytków, co będzie miało wpływ na działania inwestycyjne. – Mamy nadzieję, że wypracujemy jakieś wspólne stanowisko, które będzie atutem – mówi Agnieszka Bielska. Dodaje przy tym, że może to być szansa dla mieszkańców, aby rozwijali działalność agroturystyczną czy gastronomiczną.
W konstruowaniu planu zarządzania udział bierze także gmina Ćmielów. Na jej terenie znajdują się trzy obiekty, które także obejmuje wniosek do UNESCO. Są to: osada na wzgórzu Gawroniec, kopalnie Borownia oraz Korycizna.
Krzemionki to pierwszy obiekt archeologiczny w Polsce, który może zostać wpisany na listę światowego dziedzictwa.