Około 200 rolników wzięło udział w szkoleniu dla hodowców i producentów trzody chlewnej w zakresie ochrony stad przed afrykańskim pomorem świń. Spotkanie odbyło się w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Jak informuje wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, w regionie nie zanotowano na razie przypadków i ognisk choroby ASF u dzików i trzody chlewnej, jednakże potencjalne zagrożenie cały czas istnieje. W związku z tym niezbędne są działania profilaktyczne w tym zakresie.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa, z powodu występowania pomoru świń w innych województwach, lekarze weterynarii szkolą hodowców trzody. Będą także w terenie kontrolować wszystkie stada.
Podczas spotkania w Modliszewicach, rolnicy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać objawy afrykańskiego pomoru świń i czym jest bioasekuracja, czyli jedyna skuteczna metoda walki z tą chorobą. Prelekcję wygłosił wojewódzki lekarz weterynarii dr Bogdan Konopka.
Jak podkreślił, aby ustrzec się epidemii tej choroby, należy sprawdzić przed zakupem trzody chlewnej, czy posiada ona udokumentowany stan zdrowia oraz czy nie ma kontaktu z dzikami, od których wirus może się rozprzestrzenić.
– Ważną rolę prewencyjną w gospodarstwach pełni także stosowanie mat z środkiem dezynfekcyjnym – dodał Bogdan Konopka.
W szkoleniu wziął udział Czesław Klimczak ze wsi Brudzów w gminie Morawica, hodowca 160 sztuk trzody chlewnej. Jak mówił, obawia się wirusa, dlatego stosuje maty dezynfekcyjne i ma nadzieję, że poprzez tego typu szkolenia i zdobytą wiedzę uniknie zagrożenia.
Przypomnijmy, ASF wywodzi się z Afryki, ale przez Gruzję i Białoruś przeniosła się do Polski. Dla ludzi nie jest niebezpieczna, jednak po jej stwierdzeniu u choćby jednego zwierzęcia trzeba wybić i zutylizować całe stado w danej hodowli. W Polsce od 2014 roku do dziś stwierdzono łącznie 108 zachorowań ASF u trzody chlewnej w województwach: lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim.
Szkolenie zorganizowała NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.