Ponad 700 uczniów wzięło udział w 14. Powiatowych Targach Edukacyjnych w Busku-Zdroju. Wydarzenie od 2005 roku organizuje tamtejsze Starostwo Powiatowe, stwarzając gimnazjalistom okazję do zapoznania się z różnorodną ofertą edukacyjną działających w powiecie szkół średnich.
Organizatorzy przekonują, że wybór kierunku kształcenia oraz szkoły, w której młody człowiek będzie poznawał tajniki wybranego przez siebie zawodu, nie należy do najłatwiejszych. – Takie spotkania pozwalają rozwiać wiele wątpliwości – podkreśla Renata Krzemień z buskiego starostwa.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z kierunkami kształcenia, terminami i zasadami rekrutacji oraz innymi niezbędnymi informacjami, które ułatwią im podjęcie decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Poza oficjalnymi informacjami na temat poszczególnych placówek, mogli również porozmawiać z obecnymi uczniami i nauczycielami. – Wszystkie te elementy pozwalają młodzieży na usystematyzowanie wiedzy na temat szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Z tego też względu targi niezmiennie każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i każdego roku przyciągają setki gimnazjalistów szukających pomysłu na swoją karierę edukacyjną – mówi Renata Krzemień.
W targach wzięły udział m. in. Aleksandra Majcherczak i Natalia Koruba ze Szkoły Podstawowej w Szańcu. Obie uczęszczają obecnie do klasy 7. Decyzję o wyborze szkoły średniej będą podejmowały dopiero w przyszłym roku, ale już dziś szukają dla siebie placówki, która pozwoli im realizować pasje i zainteresowania. Dzięki udziałowi w targach, jak podkreśliły, mogły zapoznać się z ofertą szkół średnich i uzyskały niezbędne informacje, które pomogą im w przyszłości podjąć odpowiednią decyzję.
O potrzebie organizacji podobnych wydarzeń przekonany jest Sylwester Pałka, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju. Jego zdaniem, uzupełniają i pomagają promować samo doradztwo zawodowe. Dyrektor buskiego „Mechanika” zauważa, że coraz więcej młodzieży decyduje się kontynuować naukę w szkołach o profilu zawodowym. Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych oferuje prawie 30 kierunków zawodowych. – Głównym celem młodego człowieka jest nabycie umiejętności i kompetencji, które umożliwią mu odnalezienie się na rynku pracy. Coraz więcej młodzieży zauważa potrzebę kształcenia się w konkretnych zawodach, dlatego liczba uczniów naszej szkoły stale się zwiększa. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom staramy się uruchamiać nowe kierunki, które będą atrakcyjne zarówno dla nich, jak i będą odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony pracodawców – mówi Sylwester Pałka.
Łącznie w powiecie buskim działalność prowadzi siedem szkół średnich, w tym trzy jednostki szkolnictwa specjalnego.