Ponad 77 tysięcy świętokrzyskich rodzin pobiera świadczenia w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Z pieniędzy otrzymywanych od państwa korzysta w sumie 117 tysięcy 300 dzieci z naszego regionu. Od początku, czyli od 1 kwietnia 2016 roku z programu korzystają m.in. Emilia i Piotr Naporowscy, z gminy Piekoszów, którzy wychowują trójkę dzieci.
– Mamy trzy córki w wieku 6 i 3 lat, a najmłodsza skończyła rok. Program bardzo nam pomaga, odciąża nasze portfele. Otrzymywane w jego ramach pieniądze przeznaczamy na zakup ubrań, mleka i pieluch. Tej zimy nasze córki często też chorowały, dlatego około 2 tysięcy złotych musieliśmy przeznaczyć na lekarstwa dla nich – dodała Emilia Naporowska.
Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski podsumowała dziś 2 lata funkcjonowania programu. Jak powiedziała, do świętokrzyskich rodzin trafił już miliard czterysta milionów złotych.
– Po dwóch latach możemy powiedzieć, że ubóstwo ekonomiczne polskich rodzin, w tym również świętokrzyskich znacznie spadło, tj. z 13 do niecałych 3%. Rodziny mogą wydać pieniądze np. kształcenie swoich dzieci – powiedziała.
Jak mówi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, wiele europejskich państw przyznaje, że program „Rodzina 500 plus” ekonomicznie bardzo wspiera polskie rodziny.
– Wprowadziliśmy program, który jest chwalony również za granicą. Wiele państw stwierdza, że jest to dla Polski program przełomowy. Od 20 lat nie było w naszym kraju tak dużych pieniędzy zaangażowanych w pomoc społeczną. Zachodnia prasa podkreśla, że dzięki temu programowi udało nam się znacznie zmniejszyć skalę ubóstwa. To jest ogromny sukces i skok cywilizacyjny – stwierdził Krzysztof Słoń.
Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że program „Rodzina 500 plus” wyrównuje szanse edukacyjne dzieci z miast i mieszkających na terenach wiejskich.
– Bardzo często dotychczas było tak, że dzieci były dzielone na dzieci miejskie i te zamieszkujące na wsi. Najwięcej świadczeń zostało wypłaconych dla rodzin pochodzących z terenów wiejskich. Bardzo duża część tych pieniędzy została przeznaczona na zakup książek, na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, na rozwijanie talentów młodych ludzi – dodała poseł Zuba.
Z kolei Anna Krupka, poseł Prawa i Sprawiedliwości zauważa, że dzięki wsparciu polskich rodzin w Polsce rodzi się coraz więcej dzieci.
– Współczynnik dzietności przed wprowadzeniem programu „Rodzina 500 plus” wynosił w Polsce 1,3, co oznaczało, że na dziesięć kobiet przypadało 13 dzieci. To było dużo poniżej poziomu, który gwarantuje zmianę pokoleniową, czyli 2,1. Dlatego zaprojektowaliśmy taki program i już widzimy, że wsparcie finansowe przyniosło efekty. W 2016 roku urodziło się o ponad 12 tysięcy dzieci więcej niż rok wcześniej, a w 2017 roku o ponad 20 tysięcy więcej – dodała poseł Krupka.
W sumie, przez dwa lata funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” do polskich rodzin trafiło już 42 miliardy 600 milionów złotych.