Prace dyplomowe uczniów klas maturalnych ze wszystkich specjalizacji nauczanych w kieleckim „plastyku” prezentowane są na ekspozycji „Dyplom 2018”. Prace można oglądać w Galerii Winda przez najbliższy miesiąc.
Beacie Jurek zrobienie chaczkaru, czyli tradycyjnego ormiańskiego krzyża, zajęło prawie 300 godzin. W oryginale tworzy się go z tufu wulkanicznego, co nadaje mu charakterystyczny, lekko różowy kolor. Ten kielecki, został wyrzeźbiony w wapieniu janikowskim. Twórczyni krzyża podkreśla, że praca z tym materiałem jest trudniejsza, ponieważ jest miękki, przez co widać na nim nawet minimalne zarysowania. To jedyny chaczkar na wystawie. Beata Jurek podkreśliła, że podjęła się tego trudnego zadania, ponieważ jest to symbol Armenii, który łączy wiarę ze sztuką. Chciałam pokazać swoją wiarę poprzez sztukę – dodała.
Wszystkie eksponaty znajdujące się na wystawie były inspirowane tradycjami artystycznymi Armenii, a także historią tego kraju. Wśród nich znalazł się m. in. gobelin autorstwa Judyty Jedlińskiej, który nawiązuje do trzęsienia ziemi w armeńskim mieście Spitak w 1988 roku. Uczennica zaznaczyła że poprzez tę pracę chciała zwrócić uwagę swoich rówieśników, ale również osób starszych na historię tego kraju.
Swoje dzieła uczniowie przygotowywali od początku roku szkolnego, którego motywem przewodnim jest kultura ormiańska. Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych Maria Kowalczyk zaznaczyła, że młodzież musiała najpierw poznać historię Armenii. Robili to na różnych zajęciach i konferencjach, podczas których poruszane były różne wątki, m. in. historyczne oraz krajobrazowe, w których uwypuklona została góra Ararat, która ma symboliczne znaczenie dla Ormian – podkreśliła.
Wśród gości wernisażu był Ambasador Republiki Armenii w RP Edgar Ghazaryan. Podkreślił, że będąc w Galerii Winda czuje się jak w Armenii. Poza tym Polska i Armenia mają ze sobą wiele wspólnego. – Nie tylko jesteśmy Europejczykami, ale mamy również wspólne tradycje chrześcijańskie – podkreślił.
Wśród gości był także wizytator Centrum Edukacji Artystycznej regionu świętokrzyskiego Wiesław Dziedziński, który podkreślał przede wszystkim wysoki poziom artystyczny prac a także świetne opanowanie techniki przez uczniów. – Dobrze się to po prostu ogląda, przyzna to nawet ten, kto na co dzień nie interesują się sztuką plastyczną.
Łącznie swoje prace prezentuje 60 uczniów kieleckiego liceum plastycznego.